İBB’YE ÇÖKECEKLER AMA İLK SEÇİMDE YENİLECEKLER VE SİYASİ TARİH, BUNLAR İÇİN “SİYASİ YASAK, SİYASİ BİTİŞLERİ OLDU” YAZACAK!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Ağır girip geçirdiğim için iki hafta yazamadım; şimdi iyiyim.

Rahatsızlığımdan ötürü “Geçmiş olsun” dileğinde bulunan siz okurlarıma, düşündaşlarıma içten teşekkür ediyorum.

Ülkemizde ve dünya ülkelerinde, “düşünme”nin başlangıç yılı olması özlemi, dileğiyle yeni yılınızı (2023’ü) kutluyorum…

 

*    

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, “ahmak” sözcüğüyle de anılan “dava”nın 14 Aralık 2022 Çarşamba günkü duruşmasında “2 yıl 7 ay 15 gün hapis” ve “siyaset yasağı” cezası verildi.

HALKIMIN İRADESİ, ÜLKEMİN YARGISI ADINA… UTANDIM, ÜZÜLDÜM, KAHROLDUM!.. AĞLIYORUM!.. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1603045094558519299 paylaşımında bulundum.

 

Gerçekten canım çok fena yandı!

Gerçekten çok utandım, kahroldum, hüngür hüngür ağladım!

 

Parti CHP’min İBB adayı Ekrem İmamoğlu’na, bir değil, iki kere oy vermiş, İmamoğlu’nu İBB Başkanı seçmiş –içinde yer aldığım- İstanbul halkının iradesine, Türkiye’mizin yargısına -ne acıdır ki- darbe vurulmuştu!

 

O akşam, İmamoğlu, İstanbulluları, İBB binasının bulunduğu Saraçhane’ye çağırdı.

 

Birkaç saat içinde on binler Saraçhane’ye akın etti.

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Ankara’dan geldi.

 

Partim CHP’min ne yazık ki başındaki “adı lazım değil” Almanya’daydı; Almanya programını iptal etti, yurda döndü.

 

Saraçhane inim inim inliyordu!

İmamoğlu’nun yapacağı konuşma merak ediliyordu.

 

İmamoğlu, otobüsün üstüne çıktı, açış konuşmasını yaptı; Akşener’i davet etti; konuşmasının bitiminde mikrofonu Akşener’e verdi. https://www.gercekgundem.com/siyaset/akpnin-intikam-davasinda-karar-mahkemeden-imamogluna-2-yil-7-ay-15-gun-hapis-ve-siyasi-yasak-karari-403937 

 

İstanbul ayağa kalkmıştı!

 

İstanbul dışındaki illerde yaşayan vatandaşlar, Halk, Tele 1, KRT televizyonlarının saat 13.00’dan itibaren yaptıkları canlı yayınlarına kilitlenmişti!

7’den 70’e yaşlısı genci, kadını erkeği “karar”ı yanlış ve yanlı buluyor, oy vermenin anlamsızlaştırılmasına öfkeleniyordu, “Nasıl böyle bir şey yapılabilirdi?!” diye soruyordu!

 

İktidardakiler, iktidar Milletvekilleri, iktidar partilerin yöneticileri ve seçmenleri, tepkinin yoğunluğu karşısında susmayı, “Yerel mahkeme ceza vermiş ama kesinleşmiş bir şey yok; bunun Bölge Mahkemesi var, Yargıtay’ı var” demeye, bu içerikte yazılar yazmaya, konuşmalar yapmaya başlamışlardı!

 

Tepki, içte olduğu kadar, dışta da yoğundu!

 

Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki ilk akşamki konuşmasında, yarın -15 Aralık 2022 Perşembe- saat 16.00’da 6’li Masa’daki siyasi parti Genel Başkanlarının Saraçhane’de olacaklarını, İstanbullularla buluşacaklarını duyurdu, ikinci kere herkesi Şaraçhane’ye çağırdı.

 

O akşam saat 22.10’daki paylaşımımda ÖNGÖRÜM: EKREM İMAMOĞLU, PARTİM CHP’MİN, NE YAZIK ŞİMDİKİ GENEL BAŞKANI “ADI LAZIM DEĞİL”DEN SONRAKİ GENEL BAŞKANI…

https://twitter.com/BakiKarakol/status/1603106340800532487 diye yazdım.

Bunun ayrıntısına girmeyeceğim.

Ancak…

Şu gerçeği belirtmeliyim:

Ekrem İmamoğlu, partim CHP’me Genel Başkan olabilecek donanımda biri değil!

CHP’li hiç değil!

 

Yarın (15 Aralık 2022 Perşembe) oldu.

Hava kapalı, yağmurlu, soğuk olmasına karşın Saraçhane doldu taştı.

Millet İttifakı’ndaki 6 siyasi partiden 5’inin Genel Başkanı, birinin Genel Başkan Vekili -Genel Başkan sağlık nedeniyle katılamayınca, yerine temsilen- geldi.

 

İlk konuşmayı, Genel Başkanların ve Genel Başkan Vekilinin konuşma sıralarına göre anonslarını da yapan Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi.

 

İmamoğlu konuşmasına “Saygıdeğer Genel Başkanlarımız; çok değerli, demokrasimize inanan hemşerilerim; hanımefendiler, beyefendiler, gençler, çocuklar; demokrasiye inanan yüce Türk Milleti evinize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Burası Saraçhane. Burası sizin eviniz. Burası Milletin evi. Burada siz ne derseniz o olur, siz ne derseniz o olur” https://www.youtube.com/watch?v=K_P-BWNrjzU tümceleriyle başladı, özetle şöyle sürdürdü:

“Ama önce sizlere bir soru sormak istiyorum. Bana bu sorunun cevabını vermenizi istiyorum: Bu ülkeyi yönetenlerin, milletimizle, sizinle ne alıp veremediği var? Sizden ne istiyorlar? Yav, sizinle alıp veremedikleri ne var bunların? Milletimizle, 16 milyon insanımızdan ne istiyor bu insanlar?”

 

Güzel sorulardı.

Ama…

İsterdim ki, “İnsan, insanlık ve emek düşmanı, tek dişi kalmış ilkel, zorba emperyalistlerin, dünya lideri Kemal Atatürk’ümüzle, O’nun Türkiye’siyle, O’nun halkıyla, O’nun devrim ve ilkeleriyle ne işleri, ne alıp veremedikleri var?!” sorusunu sorsaydı!

İsterdim ki, dikkatleri emperyalistlere, onların yerel işbirlikçilerine çekseydi!

İsterdim ki, halkı duyarlı olmaya, örgütlenmeye, ortak düşünüp ortak hareket etmeye çağırsaydı!

Yapmadı!

Yapamazdı!

Çünkü…

O siyasi donanımı yok!

 

Bu arada…

“Adı lazım değil” dünkü (3 Ocak 2023 Salı) grup konuşmasında, varsın “… Muhalefetin kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yaptıkları kumpaslarla ele geçirmek istiyorlar. Yeni bir saray oyunuyla karşı karşıyayız. Yargıyı sopa olarak kullanarak, milli iradeye darbe vurarak, bir şekliyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne çökmek istiyorlar. Amaçları, seçime, İstanbul’un kaynaklarını kullanarak girmek, rantı kullanarak girmek. Ekrem İmamoğlu’na kurulan komplonun tek sebebi budur. Şimdi görüyoruz ki, işi kayyuma kadar götürme hevesindeler.

Bu konuyu daha uzatmadan, kısa ve net uyarılarda bulunacağım:  Ekrem Başkanımıza bu komployu devam ettirirse, Allah korusun kayyum atama aptallığına girişirlerse, bunu bir diktatörün halkına uyguladığı terörizm olarak kabul edeceğiz ve öyle göreceğiz ve bu terörizme karşı olabilecek her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bunu yapmaya kalkarlarsa, kimse daha fazla Bay Kemal’den sabır beklemesin. Açık ve net söylüyorum. Sakın bu hataya düşmesinler. Vallahi de billahi de cehennemin kapılarını açarlar, hiç kimse için iyi olmaz. Bu kadar derdimiz var. Ya siz ne istiyorsunuz ya? Milletin iradesinden ne istiyorsunuz? Demokrasiye kastediyorsunuz, milletin iradesine kastediyorsunuz. Atamayla gelen hakimlerinize mi güveniyorsunuz? O hakimlerin hangi kantarda tartılacağına karar vereceğiz, göreceksiniz!” https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu-tbmm-chp-grup-toplantisinda-konustu-3-ocak-2023 desin; benim de öngörüm Her dümeni çevirecekler, İBB’ye çökecekler!” içeriğinde.

Bütün dileğim yanılırım, böyle bir şey gerçekleşmez!

Ama…

AKP’nin başı çektiği “Cumhur İttifakı” ilk seçimde, yalnız İstanbul’da değil tüm yurtta yenilecek!

Hem de, çok ağır ve açık arayla!..

“Toplumsal muhalefet” bunu gerçekleştirecek!

Ve…

Siyasi tarih, bunlar için “Kendi ürünleri ‘Siyasi Yasak Cezası’, siyasi bitişleri oldu!” yazacak!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.