İKTİDAR MİLLETVEKİLİ, MUHALEFETE “SARAYDAN PARA ALIP DA PARTİ KURAN KİMDİ?” DİYE SORUYOR, MUHALEFET DİKKAT KESİLMİYOR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Sözcü Gazetesi’nin Ankara Büro muhabirlerinden Veli Torak’ı gazeteciliğinden, dikkatinden, duyarlılığından ve 27 Ekim 2022 Perşembe günü saat 16.20’de www.sozcu.com.tr ‘de yayına konulan “Bu iddiayı AKP’li vekil ortaya attı: Saray’dan para alıp parti kuran kim?” https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/bu-iddiayi-akpli-vekil-ortaya-atti-saraydan-para-alip-parti-kuran-kim-7444994/ başlıklı haberinden ötürü kutluyorum.

 

Haberi olduğu gibi veriyorum:

// Meclis’te bütçe görüşmelerine AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasında yaşanan tartışma damga vurdu. Altay, İçişleri Bakanı Soylu’nun “10 bin dolar rüşvet” iddiasını gündeme getirince AKP’li Cora’dan çarpıcı bir karşılık geldi.

Cora, Saray’dan para alarak bir parti kurulduğunu iddia etti. CHP’li Engin Altay’ın 10 bin dolar rüşvet alan vekil tartışmasını gündeme getirmesi üzerine Cora da, “Saraydan para alıp da parti kuran kimdi? Onu açıklayın!” dedi.

TBMM Başkanlığı bütçesi görüşülürken AKP’li Salih Cora ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasındaki tartışma sırasında, bir itiraf geldi. O itiraf tutanaklara şöyle girdi:

Engin Altay (CHP): 10 bin dolar rüşvet alan milletvekili kimdir? Bu Türkiye’de gelmiş geçmiş yaşayan bütün milletvekillerini itham altında bırakan bir tablodur.

Salih Cora (AKP): Saraydan para alıp da parti kuran kimdi? Onu açıkla yın!

Mehmet Bekaroğlu (CHP): Yani o bunu aklıyor, öyle mi?

Cora: Onu açıklayın!

Altay: Sen utanmıyor musun? 10 bin dolar alan milletvekili belki de sensin

Cora: Sen utanmıyor musun!

Altay: Belki de sensin

Cora: Utanmıyor musun saraydan… //

 

Gazeteci Toprak, ayrıntıyı ne güzel, ne ustaca yakalamış!

Bravo!

 

Trabzon AKP Milletvekili Salih Cora “Saraydan para alıp da parti kuran kimdi?” diye, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’a soruyor!

Bu büyük bir gerçeği açığa vurmak, dile getirmek!

Bu bir “ i t i r a f “!

 

“Saray”dan para alıp parti kuran kim?!

“Saray”, adı anılmayan birine, parti kurması için neden ve nasıl para verir, verebilir?!

Bu bir “ s k a n d a l “!

Elerkinin (demokrasinin) olduğu ülkelerde, iktidarlar değişir, sorumlular yargı karşısına çıkarılırlar, yargılanırlar, hüküm giyerler, cezaevine atılırlar ve iktidar partisinin siyasi yaşamı biter!

Bizde, elerkinin adı var ama kendisi olmadığı için, böyle bir gelişme söz konusu değil!

Çünkü çünkü…

Hem elerki, hem ayrıntıyı bir gazeteci dikkati/duyarlılığıyla yakalayacak, üzerinde duracak, kamuoyuna mal edecek “muhalefet” de yok!

 

Kamutay (TBMM) Bütçe Komisyonu’nda, Komisyon’un AKP’li üyelerinden Trabzon Milletvekili Salih Cora “Saraydan para alıp da parti kuran kimdi?” diye soruyor…

Muhalefet partilerden üyeler var, oradalar…

Ama…

İçlerinden biri çıkıp “Bir dakika, bu itiraftır. İtirafçının ve iktidardaki partinin, Saray’dan para alıp parti kuran kişiyi, bununla birlikte Saray’ın siyasi parti kuracak kişiye para vermesini açıklaması ve bu olaydan Türk halkının bilgilendirilmesi gerekir” demiyor!

Neden?!

N e d e n ? ! .

 

İtirafçı AKP’li Cora’nın, iktidara soracağına, çok yanlış yere, İstanbul CHP Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’a sormakla kalmıyor “Onu açıklayın” diyerek baskın çıkmaya çalışıyor!

 

Ve…

Altay da, “itiraf”ın ayırtına (farkına) varıp “İktidar Milletvekili olarak sen bu soruyu bana niye soruyorsun? Siyasi parti kurması için para veren Saray’a sor” diyeceğine, AKP’li Cora’ya a t a r l a n ı y o r !

Aman Tanrım!

 

Altay’ın “atarlandığı”nı, gazeteci Veli Toprak’ın aynı günlü ve saat 14.45’de yayına https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/mecliste-10-bin-dolar-atismasi-beni-azdirma-terbiyesizi-atin-disari-7444646/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber giren “Meclis’te 10 bin dolar atışması: Beni azdırma, terbiyesizi atın dışarı” başlıklı haberinden öğreniyoruz.

Şöyle:

“Sen utanmıyor musun? Belki de 10 bin dolar alan vekil sensin. Asabımı bozma Salih, beni azdırma. Terbiyesizi atın dışarı.”

 

İktidar partisi Milletvekilinden “Saraydan para alıp da parti kuran kimdi?” sorusuyla gelen “iktidar devirecek”, “siyasi yaşamlara mal olacak” içerik ve değerdeki “itiraf”, “skandal” gündem oldu mu?!

Hayır, gündem olmadı?!

Çünkü…

Muhalefet, muhalefetlik yapamadı, gündeme taşıyamadı, gündemde tutamadı!

 

(Muhalefetin “muhalefetlik yapamaması” ayrı bir yazı konusu.)

 

“Anamuhalefet konumundaki partim CHP’min ‘Genel Başkan’ı grup konuşmasında değinir mi?” diye düne (1 Kasım 2022 Salı) kadar bekledim.

Tek sözcük etmedi!

HDP de!..

İyi Parti Genel Başkanı partisinin bugünkü grup konuşmasında eder mi?

Yoksa o da es geçer mi?!

Bilmiyorum.

İzleyeceğim.

 

Muhalefet partilerinden bir Milletvekili, AKP Milletvekili Salih Coran’ın “itirafı”na benzer de değil, sıradan bir “itiraf” etseydi, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, MHP Genel Başkanı ve her iki partinin Milletvekilleri, bürokratları kıyameti koparırlardı, anında gündeme taşır, günlerce gündemde tutarlardı, itirafın bedelini muhalefete çok ağır ödetirlerdi!

 

“Vay efendim, ellerinde şu kadar gazete, dergi, televizyon, radyo, sosyal ve internet basını, iktidar gücü var” seslerini duyar gibiyim!

 

Ben de “Geçiniz!..” diye haykırıyorum!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.