BU KEZ KENDİSİNİ VE PARTİSİNİ HEPTEN BİTİREN GENEL BAŞKAN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

“Adı lazım değil”in “başörtüsü” diye yutturduğu son “türban” çıkışı ve “yasa önerisi” üzerine harekete geçen AKP, Genel Başkanları Cumhurbaşkanının “talimat”ıyla çalışmaya başladı.

Çalışmaya, Adalet Bakanlığı’na “Bakan” sıfatıyla atanan “yüksek bürokrat” Bekir Bozdağ da katıldı.

Bozdağ, Anayasa’nın 24 ve 41’inci maddelerinde değişiklik yapacaklarını açıkladı.

Ancak…

Cumhur İttifakı’nın Kamutay’daki (TBMM’deki) ortakları AKP’nin, MHP’nin ve BBP’nin Milletvekili sayısı, Anayasa değişikliğine yetmiyordu; dışlarında kalan muhalefet partilerinin “oy”u gerekiyordu.

Onun için…

Bozdağ başkanlığında, AKP Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ve “Hiçbir şey olmasa bile bir şey olmuştur” sözün sahibi AKP Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’dan oluşan bir “heyet” oluşturuldu; Kamutay’da grubu bulunan CHP’nin, İyi Parti’nin, MHP’nin kapısı çalındı.

(MHP’ye neden gidildiğini anlamış değilim.)

MHP’den “olumlu”, CHP ve İyi Parti’den “olumsuz” yanıt alındı.

 

HDP kalmıştı.

Gidilecek miydi, gidilmeyecek miydi?!

Aslında soru şuydu:

Gidilmeli miydi, gidilmemeli miydi?!

 

“Gidilmeli” veya “Gidilmemeli” kararını ve yanıtını bir kişi verirdi; o kişi de “AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı” idi.

 

Belki de “karar” ta baştan verilmiş, belli olmuştu.

 

Derken…

Gün geldi çattı, Bozdağ, Elitaş ve Yavuz’dan oluşan heyet, 2 Kasım 2022 Çarşamba günü HDP Genel Merkezi’ne gitti; HDP Grup Başkanvekili Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, bir diğer Grup Başkanvekili İstanbul HDP Milletvekili Saruhan Oluç ve HDP Parti Sözcüsü Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından karşılandı.

 

Bozdağ başkanlığındaki “AKP heyeti”nin, söylenmedik laf bırakılmayan, “PKK terör örgütünün Meclis’teki uzantısı” denilen HDP’ye gitmesi, bir anda gözleri “HDP kapatılmalıdır” naraları atan MHP’ye çevirdi.

 

MHP’nin tavrı, tepkisi ne olacaktı, MHP ne diyecekti?!

 

Aradan 5 gün geçti.

MHP’den ilk açıklama geldi:

“Salı’yı bekleyin.”

 

Salı, Kamutay’da grubu blunan siyasi partilerden MHP’nin, HDP’nin ve CHP’nin Grup Toplantısı günüydü…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Salı günü grup toplantısında yapacağı konuşmaya vurgu yapılıyordu.

 

“Salı’yı bekleyin” sözünü gündeme taşıyan, www.halktv.com.tr yazarlarından İsmail Saymaz’dı.

 

Saymaz, “MHP, Salıyı bekleyin” https://halktv.com.tr/makale/mhp-saliyi-bekleyin-701592 başlıklı 7 Kasım 2022 Pazartesi günlü yazısında şöyle yazıyordu:

// MHP’nin Bahçeli’den sonraki en yetkili isimlerinden biri, AK Parti’nin HDP’yi ziyaret edeceğini basından öğrendiklerini söylüyor. MHP’li yetkiliye ziyarete nasıl baktıklarını sorduğumda, Bahçeli’nin grup toplantısını kastederek, “Salıyı bekleyeceksiniz” diye konuşuyor. Bu cümlelerden Bahçeli’nin ziyareti eleştirebileceği sonucuna varıyorum. //

 

Saymaz’ın bu yazdıkları, hele de “Bu cümlelerden Bahçeli’nin ziyareti eleştirebileceği sonucuna varıyorum” tümcesi çok alıntılandı, haber, köşe yazısı yapıldı, konuşuldu, tartışıldı.

Bahçeli Salı günkü grup konuşmasında ne diyecekti?!

Dikkatler Bahçeli’ye ve Bahçeli’nin yapacağı konuşmaya çevrilmişti.

 

“Salıyı bekleyin” sözündeki bir ayrıntıya çok kısa değinmeliyim:

Başta grup konuşmaları olmak kaydıyla, etmediği hakaret kalmayan AKP’ye yönelişiyle “inanırlığı”nı yitirmesi yanı sıra “izlenmeyen Devlet Bahçeli”ye “izlenilirlik kazandırmak” çabası ve kurnazlığı vardı!

Saymaz kullanılarak, ilk aşamada; ikinci aşamada da, İyi Parti Grup Başkanvekili Antalya Milletvekili İbrahim Özkan’ın Twitter hesabı @ibrahim_ozkan61’den önceki gün (7 Kasım 2022 Pazartesi) saat 14.30’da yayına koyduğu Yarın erken seçim tarihinin açıklanabileceğini düşünüyorum. Yarın enteresan gelişmelere sahne olacak…” https://twitter.com/ibrahim_ozkan61/status/1589581115245088768    paylaşımıyla amaca ulaşıldı.

 

Bu arada…

Dün de (8 Kasım 2022 Salı) aynı hesabından “Demek ki neymiş? Türk Milliyetçilerinin gideceği tek parti İYİ partiymiş…. Bugün bu durum tescillenmiştir. İYİ ki İYİ partiliyim diyenler burada mı ?” https://twitter.com/ibrahim_ozkan61/status/1589903381061328897 yazıp paylaşan Özkan’a, Bahçeli’nin erken seçim tarihini açıklayacağını hangi veriye dayanarak düşündüğünü; Saymaz’a da “Bu cümlelerden Bahçeli’nin ziyareti eleştirebileceği sonucuna varıyorum” tümcesiyle vurguladığı kanıya nasıl vardığını sormak isterim.

 

Önceki gün Yarın erken seçim tarihinin açıklanabileceğini düşünüyorum” diye yazan İyi Parti Grup Başkanvekili Özkan’a kapak olacak tümceler Fehmi Koru’dan geldi.

Koru, kendi adına ait www.fehmikoru.com sitesinde dün yayınlanan “MHP lideri Bahçeli grup toplantısında bugün erken seçime yol verir mi? Hesap ne?” https://fehmikoru.com/mhp-lideri-bahceli-grup-toplantisinda-bugun-erken-secime-yol-verir-mi-hesap-ne/ başlıklı yazısında özetle şu tümcelere yer verdi:

“MHP’nin kendisini daha rahat hissetmesi amacıyla seçim yasası değiştirildi ve %10 olan baraj %7’ye indirildi. Anayasaya göre, seçimle ilgili yasa değişiklikleri, bir yıldan daha kısa süre içerisinde yapılacak ilk seçimde uygulanamıyor. Baraj indirimini de içeren yasa değişikliği bu yılın Nisan ayı sonlarında gerçekleşti; bu durumda yasada öngörülen değişiklikler 2023 Mayıs ayından önce yapılacak bir seçimde uygulanamayacak.

Hemen seçime gidilirse %10 olan baraj geçerli olacak ve kamuoyu yoklamalarına göre MHP’nin o orana ulaşması bayağı zor.

Buna rağmen seçim tarihinin erkene alınmasını göze alabilir mi MHP lideri Bahçeli?”

Haklı çıktı.

 

Bozdağ başkanlığındaki AKP heyetinin HDP’ye gideceği konusunda bilgilendirildiğini ve “onayı”nın ya da “rızalığı”nın alındığını öngördüğüm Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu; bir yığın gerçeklerle örtüşmeyen çelişkili sözler etti; esti, gürledi, tehditler savurdu, “merakla beklenen yer”e geldi, Milliyetçi Hareket Partisi olarak başörtüsünü güvenceye alan ve ailenin korunmasını hedefleyen anayasa değişikliğini sonuna kadar destekliyoruz. Bizim görüşümüz bellidir. Karar ve irademizde bir değişiklik yoktur. Bu anayasa değişiklik teklifini ya geniş bir mutabakat halinde TBMM’de ele alıp sonuca gidelim ya da halkoylamasıyla milletimizin takdirine sunalım. Biz iki seçeneğe de varız ve hazırız. CHP dürüstse, sözünün arkasındaysa, başörtüsüne bez parçası demekten pişmansa buyursun, hep birlikte bu meseleyi köklü çözümle buluşturalım.

Bu arada AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek amacıyla Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve doğru bir adımdır” dedi (son tümceye katılıyorum) ve şöyle sürdürdü:

“HDP’yle niye görüşülmüş? Biz buna ne diyecek, nasıl bir tepki gösterecekmişiz? Günlerdir cevabı aranan marazi sorular bunlardır. HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye lüzum bile duymuyorum. AK Parti heyetinin CHP’yle kurduğu temasa ses çıkarmayanların bizim sırtımızdan HDP’yi dillerine dolamaları müflis ve müfsit bir tavırdır. Zira bizim gözümüzde HDP neyse, CHP’de odur ve aynısıdır. Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik çözümün nasıl olacağına bakıyoruz. Zarfla değil mazrufla ilgileniyoruz. Kabuğa değil öze odaklanıyoruz. (…) Bizim gündemimiz milletimizin gündemidir. (…) Fitne tezgahı açanlara, el ovuşturan asalaklara, bozguncu telkinlere, iki yüzlü tahriklere, oyun içinde oyun kuranlara, onunla görüştü, bununla buluştu masalı anlatanlara, Cumhur İttifakı’nı sorgulayanlara kapalıyız, alayına birden de yüzümüzü dönmüş durumdayız. Topuna diyorum ki, haydi başka kapıya.” https://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/5081/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_8_Kasim.html

 

Konuşmanın hemen bitiminde @BakiKarakol Twitter hesabımdan D A Ğ

F A R E

D O Ğ U R D U ! . . “

https://twitter.com/BakiKarakol/status/1589898086205181952 diye yazdım.

Sonra düşündüm:

Sözlerinin başlarında, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına, onun partisi AKP’ye övgüler dizen, güzellemeler yapan Bahçeli, Bekir Bozdağ başkanlığındaki AKP heyetinin “HDP ziyareti” ilgili güven vermeyen, inandırıcılıktan yoksun, çelişkili sözleriyle kendisini ve MHP’yi bu kez hepten bitirdi.

 

Bahçeli’nin, ön sağındaki, solundaki cam ekrandan (prompterden) okuyan, adına da “konuşma”(!) denilen sözleri üzerinde durmayacağım.

HDP’nin iki Eş Genel Başkanından biri olan Mithat Sancar’ın da aynı günkü grup konuşması üzerinde durmayacağım; ama https://hdp.org.tr/tr/sancar-icisleri-bakani-sizi-temsil-ediyorsa-bize-gelen-heyet-kimi-temsil-ediyor/16866/ verdiği linkten okuyabilirsiniz.

 

Uzun oldu.

Noktalıyayım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.