İSLAMCILAŞTIRMALARINI DA, İSLAMCI ANAYASALARINI DA, 2’İNCİ SEVR’LERİNİ DE BAŞLARINA ÇALACAĞIZ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Ve geldik Cuma’ya…

Anımsayalım:
Önceki günkü (3 Şubat 2021 Salı) “CUMHUR İTTİFAKI’NIN 3 ORTAĞINDAN 2’SİNİN ‘YENİ ANAYASA’ AÇIKLAMASI…”
https://bakikarakol.com/cumhur-ittifakinin-3-ortagindan-2sinin-yeni-anayasa-aciklamasi/ başlıklı yazımda şöyle diyordum:
“Yarın, bir anımsatmada bulunacağım; Cuma günü, gündeme getirilen ve tartışıya sunulan ‘yeni anayasa’nın –eğer gerçekleşirse- bir süre sonra değişeceğini yazacağım.”

Yazayım öyleyse…

Şöyle başlayayım:

Dün, www.gercekgundem.com internet gazetesinde “İktidara yakın gazete açıkladı: İşte Erdoğan’ın yeni anayasayı Meclis’ten geçirme planı” https://www.gercekgundem.com/siyaset/249101/iktidara-yakin-gazete-acikladi-iste-erdoganin-yeni-anayasayi-meclisten-gecirme-plani?utm_source=share-twitter başlıklı haber gözüme ilişti.
Spotu “İktidara yakın Akşam Gazetesi’nin haberine göre yeni anayasayı geçirmek için yeterli vekil sayısına ulaşamayan Cumhur İttifakı maddeleri referanduma getirmek için Meclis’te yapılması planlanan gizli oylamaya güveniyor” olan haberi dikkatli okudum.
Okur okumaz, twitter hesabımdan saat 17.58’de “HADİ DİYELİM KAMUTAY’DAN (TBMM’DEN) GEÇİRDİLER, HALKIN OYUNA SUNDULAR… HALKOYLAMASINDAN HALKTAN, DEĞİL YÜZDE 50, YÜZDE 33 OY DAHİ ALAMAYACAKLAR!..” https://twitter.com/BakiKarakol/status/1357342657513623553 paylaşımında bulundum.
Sonra, “eksik” olduğunu ayırt (fark) ettim.
Eksiği burada gidereyim:

Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nin, ağdalı dilli, kılıçlarının iki yanı keskin ortakları AKP ve MHP, halkoylamasından (referandumdan) yüzde 50’nin çok altında, en fazla yüzde 33 oy çıkacağını çok iyi biliyorlar.
Bu durumu; şiddet, baskı, 12 Mart 1971-12 Eylül 1980 öncesi sokak hareketleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun (HSK’nın) yanlı kararları ve “Atı alan Üsküdar’a geçti” anlayışıyla kendilerinden yana çevirecekleri bir olabilirlik!
Zaten; 61ve 82 anayasaları ile her anayasa değişimleri öncesinde ülke 3 yıl “iç savaş ortamı”na sokuldu.

(Bu önemli ayrıntıyı yazmayı bir başka güne bırakıyorum.)

Ülkücü kökenli gazeteci ve siyasilere yönelik sokak saldırıları, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşatılanlar, düşünülen ve gündeme taşınan “yeni anayasa”nın esintileri!

Öncekilerdeki gibi bir –asker, sivil- darbe olur mu?

Olmaz.

Darbe yapacak asker de, sivil de yok.

Tek seçenek, “iktidar”ın, kendi kendine darbe yapması” gibi bir çılgınlık kalır!
Ki!..
İktidarın böyle bir şey yapacağına inanmıyorum.
Ha…
Sapmaya kalkarsa, başarıya ulaşması zor.
Hem de, çok zor!

Türkiye’de, “yeni anayasa” veya “anayasa değişikliği” amaçlı -asker, sivil- darbenin hiç şansı yok.
12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 öncesi süreci görmüş, yaşamış büyük kitle, çocuklarının, torunlarının ve Türkiye’nin geleceği için, canını ortaya koyacak, izin vermeyecek.

Olası “Yeni Anayasa Halkoylaması” -öncesi, sonrası süreçleri bakımından-, 16 Nisan 2017’de yapılan “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” halkoylamasına da benzemeyecek.
16 Nisan deneyiminden geçen yığınlar, bu defa kanmayacak!
Tartışıya açıldığı anda, Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın “Yeni Anayasası”nın, dünyada bir ilk olan, 2,5 yılda da çöken ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni “yaşatmak” amaçlı olduğunun ayırtında (farkında)!
Şunun da:
2’inci Sevr’in kapısını aralayacak, “Ilımlı İslam”a geçişin!..
Yani…
Olası “yeni anayasa” halkoylamasıyla kabul edilse de, üç-beş yıl içinde değişecek, değişmeye mahkum!
Şundan:
24 Temmuz 1923’te, İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türk heyetine “Türkiye’nin Tapusu”nu vermek, teslim etmek zorunda kalan, topraklarında güneş batmayan emperyalist Britanya (İngiltere) İmparatorluğu ve çömezleri emperyalist ülkeler, yüz yıldan beri “Türk Yurdu”nu, İslamcılaştırmak, gerici, ilkel İslamcı anayasa ile 2’inci Sevr’e ulaşmak peşinde!
Anadolu Müslümanlığı ile Atatürk düşünceleri, devrim ve ilkeleri, izin vermedi, vermeyecek!
Önlerinde iki büyük engel!
Ama düşmanlar vazgeçmeyecekler!
Biz de onlarla savaşmaktan vazgeçmeyeceğiz!
İslamcılaştırmalarını da, İslamcı anayasalarını da, 2’inci Sevr’lerini de başlarına çalacağız!
K a r a r l ı y ı z ! . .

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.