İYİ PARTİ “ORTAK MİTİNG”DE YER ALMAMAKLA, “İTTİFAK ANLAYIŞI”NA UYGUN DAVRANMAMIŞTIR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

KAMUTAY (TBMM) İÇİ, DIŞI MUHALEFET PARTİLERİ MİTİNGLERİNİ ORTAK YAPSINLAR!.. https://bakikarakol.com/kamutay-tbmm-ici-disi-muhalefet-partileri-mitinglerini-ortak-yapsinlar/ başlıklı yazımın yayınlandığı 26 Kasım 2021 Cuma günü www.haberturk.com internet gazetesinde Muharrem Sarıkaya’nın Ortak miting teklifine neden hayır denildi?” https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/3264713-ortak-miting-teklifine-neden-hayir-denildi başlıklı yazısı yayınlandı.

Rastlantının bu kadarı olamazdı!

Bir anlamda iyi oldu.

Okudum ve “Millet İttifakı”nın ikinci büyük ortağı İyi Parti’nin “Ortak Mitingi” konusundaki düşüncesini öğrendim.

Şunu da öğrendim ki…

Millet İttifakı”nın birinci büyük ortağı partim CHP’min yönetiminden, İyi Parti yönetimine “Ortak Miting” yapma önerisi gitmiş.

Ama İyi Parti Genel İdare Kurulu, öneriyi masaya yatırmış, olumlu bulmamış.

Gerekçe de “Eğer birlikte miting yapmış olsaydık, bizimle beraber olmak isteyenlerin tercihini etkileyecektik” miş.

Dahası…

Sarıkaya yazısında ‘İki partinin farklı zamanlarda ve yerlerde miting yapması halinde getirisinin daha fazla olacağına da bu aşamada vurgu’ yapıldığının altını çiziyor ve Mitingler konusunda neden bu kadar cevval bir çıkış yapıldı?” sorusunu yönelttiği İyi Parti’deki kaynağından ya da kaynaklarından “Bunu biz istemedik, ancak Erdoğan, Genel Başkanımız Meral Hanım’a laf söyleyince bizim ne olduğumuzu anlaması için böyle bir düzenlemeye gitmeye karar verdik…” yanıtını alıyor.

Ve Sarıkaya yazısını şöyle sürdürüyor:

“Aktardıklarına göre daha önce hesapta olmayan Denizli mitingi böyle bir gerekçeyle gerçekleştirilmiş, ittifak ortağı partilerin katkı yapması konusunda da herhangi bir davet yapılmamış.

‘İttifak ortağımız olarak o bölgenin milletvekillerinden, nezaket içinde muhakkak gelen olmuştur, ancak bizim özel bir davetimiz söz konusu değil’ denildi.

Aktardıklarına göre aslında mitingler sürecini Ocak sonrasında başlatmayı planlıyorlarmış.

Son dönem sıklıkla gerçekleştirdikleri kentlerdeki esnaf gezilerinin bir bölümünü miting haline getirmeyi amaçlamışlar.

Ancak Erdoğan’ın Akşener’e yönelik sözleri hazırlıkların erkene alınmasına yol açmış.”

Sarıkaya yazısını “Bu aşamada hafta başında Ankara ve İstanbul’da kendiliğinden gerçekleşen yürüyüşlerle ilgili de anında teşkilat uyarılmış ve bu türden eylemlerin kesinlikle içinde olmamaları, seçmenlerin katılımının da engellenmesi çağrısı yapılmış.

Endişeleri provokasyonla karşılaşma ihtimali…

Seçim yaklaştıkça ilginç gelişmelere ve sürece tanıklık edeceğiz gibi görünüyor…” tümceleriyle bitiriyor.

 

İyi Parti yönetiminin, provokasyonla karşılaşma olasılığına ilişkin kaygılarına, Sarıkaya’nın da son tümcesindeki öngörüsüne katılıyorum.

Şundan:

“Cumhur İttifakı”nın ve “Cumhur İttifakı İktidarı”nın adeta “sözcüsü” gibi davranan “özgül ağırlık”MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 27 Kasım 2021 Cumartesi günü partisinin Merkez Yönetim Kurulu’nun ve Merkez Disiplin Kurulu’nun ortak toplantıları bitiminde gerçekleştirdiği basın açıklamasında “tehdit içerik”li özetle şu sözleri etmişti:

“Terörist Demirtaş’ın 24 Kasım 2021 tarihinde, Meclis’te grubu bulunan partilerin başkanlarını ortak bir basın toplantısıyla hükümeti istifaya çağırmalarını, dahası yedi bölgede ortak miting yaparak derhal seçim istemelerini dayatması günün sonunda Kılıçdaroğlu tarafından benimsenmiş ve kabullenilmiştir. 

Ekonomik sorunları bahane göstererek ‘Haydi meydana’ diyen, 4 Aralık günü Mersin’de ilk mitingi yapacaklarını duyuran Kılıçdaroğlu, teröristleri hararetle selamlamıştır. Kararlılıkla ve ikazla hatırlatırım ki: Sokaklara inerek hükümeti istifa ettirmeye, terörizmin ve yabancı güçlerin tetikçiliğine soyunarak ülkemizi felaket dolu bir mecraya taşımak isteyenlere asla izin, asla icazet verilmeyecektir. Yasa dışı sol ve marjinal grupları sokağa sürüp milletimizin duyarlılıklarını ve sabrını test etmeyi aklından geçirenler bu gafil tezgahın, bu lekeli kumpasın sonuçlarına ağır şekilde katlanacaklardır. CHP Genel Başkanı nereye giderse gitsin, milli nefesimiz ensesinde olacaktır.” 

 

Anlıyorum ki, provokasyonla karşılaşma olasılığı kaygılarına katıldığım İyi Parti yönetimi, örneğin, 10 Ekim 2015’deki, 103 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı Ankara Gar Katliamı gibi kanlı olaylardan partililerini uzak tutmak siyasasını (politikasını) benimsemiş, uygulamaya koymuş!

 

İyi Parti yönetimi, güvenilir yer ve kaynaklarından uyarı, bilgilendirme (brifing) mi aldı ki, “Millet İttifakı” partilerle ortak miting yapmama siyasasında karar kıldı?!

 

Erken veya Hemen seçim’e gitmemekte inat edip “Seçim Haziran 2023’te” diyen “Cumhur İttifakı”nı ve “Cumhur İttifakı İktidarı”seçime zorlamak

için yapılacak mitinglere katılmamasında “ n e d e n ”  başka ne olabilir?!

 

İleri sürdükleri gerekçeler ise inandırıcılıktan ve gerçekçilikten çok yoksun!

 

“Ortak Miting” olayında İyi Parti yönetimi, ittifak anlayışına uygunsiyasi karar” almamıştır ve olası olacaklardan sorumlu tutulmaktan kurtulamayacaktır!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.