KAMUTAY’A (TBMM’YE) SİLAHLA VE KORUMA ORDUSUYLA GİRMEK!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün ilk defa haberim oldu ve çok şaşırdım, hala da çok şaşırıyorum!

 

Kamutay (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın 2022 Yılı Bütçesi görüşülecekti.

İçişleri Bakanlığı’na “Bakan” sıfatıyla atanan “yüksek bürokratSüleyman Soylu, kurmaylarıyla birlikte geldi, yerini aldı.

Karşısında, muhalefet Milletvekilleri oturuyorlardı; aralarında, Sakarya CHP Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da vardı.

 

Soylu, “10 bin Dolar siyasetçi kim?” yazılı kağıt pankartları masalarının üzerinde tutan Muhalefet Milletvekillerinin sözlü sorularına yanıt yetiştirdikten kısa süre sonra sinirlendi, sesini yükseltti, parmak sallamaya, ağır sözcüklerle suçlamalarda bulunmaya başladı.

Yakışır mı?!

Her nedense “Biz, şehit veriyoruz” dedi, durdu.

Verilen şehitleri, İçişleri Bakanlığı’nın 2022 Yılı Bütçesi görüşmelerinde söylemenin, hem de tekrar tekrar söylemenin anlamını ve gereğini kavrayabilmiş değilim!

 

Soylu, birden CHP grubu adına az sonra konuşacak Özkoç’a bakarak, “Ben konuşurken gülme” dedi, ekledi:

“Biz, şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun.”

Ortalık karıştı.

Soylu, salonu terk etti.

Komisyon Başkanı AKP’li Cevdet Yılmaz ara verdi.

 

Aranın ardından toplantıya katılan Soylu’nun Muhalefet Milletvekillerini kızdıran sözlerine karşılık sesler yükseldi, ortam yine gerildi.

Komisyon Başkanı Yılmaz’ın ve kimi Milletvekillerinin araya girmeleriyle sakinlik sağlandı, CHP grubu adına konuşmasını yapması için de Özkoç’a söz verildi.

İzlediğim kadarıyla, Özkoç’un, Soylu’ya yönelttiği belgeli her soru https://www.youtube.com/watch?v=zylK7bCiSZA, -tek sözcükle- harikaydı ve Soylu’yu, Soylu’nun şahsında AKP’yi, Cumhur İttifakı’nı, Cumhur İttifakı İktidarı’nı ciddi biçimde zora soktu.

Özkoç, sözlerini “Seni iki defa mahkemeye verdim. Ama mahkemeler bu ucube sistem nedeniyle senin yargılanmamana, benim susmama kanaat getirebiliyorlar. Ama bu yıkılacak ve bunların hesabını senden tek tek soracağız” https://www.gercekgundem.com/siyaset/313952/suleyman-soylu-ile-chpli-engin-ozkoc-arasinda-gerginlik-ben-konusurken-gulme-diyerek-komisyonu-terk-etti tümceleriyle bitirdi.

 

Verdiğim şu https://www.youtube.com/watch?v=4oHGggR24mk linki tıkladığınızda, Komisyon’un CHP’li üyelerinden, Konya CHP Milletvekili (…) Abdüllatif Şener’in konuşmasını dinlediğinizde, benim gibi siz de ilk defa, Soylu’nun, Kamutay Plan ve Bütçe Komisyonu’na, koruma ordusuyla geldiğini; korumaların, salonun perdeyle ayrılmış kısmında silahlarıyla bulunduklarını, çıkarılmalarını istediğini göreceksiniz.

 

İşte buna şaşkınım!

Kamutay’a, ana giriş kapılarından dahi Milletvekilleri tabancalarıyla giremezken, İçişleri Bakanlığı’na “Bakan” sıfatıyla atanmış “yüksek bürokratSoylu’nun, Kamutay’a, oradan Kamutay Plan ve Bütçe Komisyonu’na, silahlı korumalarıyla nasıl olabiliyordu?!

 

Dahası…

Bunu da, saygın gazeteci Fatih Ertürk’ün, Tele 1 TV’deki dünkü ilk yayınlanan “Habere Doğru” programında İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu (Bursa Milletvekili) ve Abdullatif Şener’in anlatılarından öğrendim ki, yalnız Soylu değil, silahlı koruma ordusuyla Kamutay’a, Komisyonlara gelen Bakanlıklara “Bakan” unvanıyla atanmış başka “yüksek bürokratlar” da varmış!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay onlardan biriymiş!

Başlatan ise ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçildikten sonra AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı imiş!

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, Kamutay’a her keresinde, çok kalabalık silahlı koruma ordusuyla gelirmiş!

 

Ertürk’ün, Kamutay yemekhanesinde, silahlarını duvara dayayıp yemek yiyen korumalar gördüğünü anlatması çarpıcıydı!

 

29 Mart 1989’da Kamutay’da Mehmet Abdurrezak Ceylan adlı Siirt Doğruyol Partisi (DYP) Milletvekili’nin tabancayla öldürülmesini anımsadım.

Ceylan gibi Siirt’ten DYP Milletvekili olan Zeki Çeliker ile Anavatan Partisi (ANAP) Milletvekili İdris Arıkan arasında çıkan Siirt yerel seçimleri konusunda tartışı kavgaya dönüştü. Ceylan da, Milletvekili hemşerilerini ayırmak isterken, patlayan silahla yaşamışını yitirdi.

Yanılmıyorsam, böyle bir gelişme üzerine Kamutay’a, silahla giriş yasaklandı.

Ve…

Anadolu Ajansı (AA) mahreçli 20 Temmuz 2017 günlü Meclis’te silah yasağı” başlığı ve “TBMM’nin bina ve arazisine silahla girmek yasaklandı”  

https://businessht.bloomberght.com/guncel/haber/1569345-meclis-te-silah-yasagi spotuyla basında yer alan haberde vurgulanan, sayısal olarak AKP ağırlıklı Kamutay’da alınan Kamutay Genel Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının onaylamasıyla yürürlüğe giren yasaya karşın, karar alıcıların, aldıkları karara uymamaları, Kamutay’a, Kamutay Komisyonlarına silahları ve silahlı korumalarıyla girmeleri nasıl yorumlanmalı?!.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.