KARS MERKEZ İLÇE SEÇİM SÜRECİ, SONRASI VE YENİ SÜREÇTE OLACAKLAR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Bugün bayram.

Adına da “Ramazan Bayramı” denir.

Bir ay oruç tutulur, “Oruç ayı” denmez, “Ramazan ayı” denir!

Neden “Oruç Bayramı” denmez de, “Ramazan Bayramı” denir?

Biliyorum, “Üç aylar”dan ötürü”…

Çocukluğumda da “üç aylar” vardı, “Oruç Ayı”na “Ramazan Ayı” denirdi; ama “Ramazan Bayramı” yerine daha çok, hatta hepten “Şeker Bayramı” denirdi.

O gün bugündür “Ramazan Ayı” veya “Oruç Ayı” bitiminde başlayan üç günlük bayram sürecine “Şeker Bayramı” derim; iyeceğim de.

Hem “oruç”un, hem “oruç ayı”nın, hem de üç günlük bayram sürecinin “şeker tadı”nda geçmesi amaçlanır, uygulanır.

“Şeker Bayramı” tanımı mantıklı, anlamlı…

Diyorum ki:

Şeker Bayramı’nız, şeker tadında olsun, kutlu olsun.

 

Geleyim geçen haftaki (3 Nisan 2024 Çarşamba) “31 Mart 224 Yerel Seçimleri’nin kazananı, kazandıranı…”  https://bakikarakol.com/31-mart-2024-yerel-secimlerinin-kazanani-kazandirani/ başlıklı yazımın bitimindeki “not”uma.

Şöyle yazmıştım:

“NOT: Kars Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili düşüncelerimi haftaya yazacağım.”

O gün bugün; yazmaya başlayayım.

 

Kars ve Karslı sevdalısı Karslıyım.

Ama…

Kasım 1986 yılından beri -38 yıldır- “işsizlik ve iş” nedeniyle Kars’ta oturmuyorum, İstanbul Küçükçekmece’de oturuyorum.

Buna karşın; Kars’ımdan, Karslımdan bağımı hep günlük, sıcak tuttum.

Kars internet gazetelerini izlerim.

Yetinmem, telefonla sevdalılarımı ararım, iletiler yazar atarım.

2012 yılına kadar aralıksız her yıl 2-3 aylığına eşim ve çocuklarımla giderdim; 2013 yılından sonra iki yıl arayla gittim.

Geçen yıl (2023) 3,5 ay Kars’taydım.

 

Yerel Seçim havası Kars’ıma erken çökmüştü.

“Komünizmle Mücadele Derneği” adı altında, özünde “Kemalizmle Mücadele Derneği” olan emperyalist ABD yapılanmasının, kurucuları arasında Fetullah Gülen zararlılısının yer aldığı Erzurum Şubesi’nin ağır zararlar verdiği aydın, çağdaş Kars’ımda, “gerici dinci siyasa (politika)” yaygınlık ve etkinlik kazanmış, öncelik elde etmiş!

Kürt seçmenlerin, ad değiştirmek zorunda bırakılan siyasi partisiyle birincilik için yarışır durumdaydı!

Partim CHP’m gerilere düşmüştü.

 

Bu gözlemlerim ışığında, siyasi düşüncelerine, öngörü ve analizlerine, yorumlarına, önerilerine güvendiğim hemşerilerle konuştum, onları dinledim.

Bir ad söylediler.

Dediler ki:

“CHP adayı o olursa, CHP, Kars Belediye Başkanlığını alır.”

İstanbul’a dönüşümde bunu yazdım.

Olumlu tepkiler aldım.

Olumsuz tepkiler içinde “O şahsı sen parlatıyorsun” vurgusuna canım sıkıldı.

Çünkü vurgu sahipleri yanılıyorlardı.

Yanılanlar da, destekledikleri aday açısından bakıyorlardı.

Yanlıştı!

Kaldı ki, “o” şahısla bir kerecik olsun karşılaştığım, karşılıklı oturup konuştuğum yok; iki kere telefonda birkaç dakika konuştum, o kadar.

 

Ben ve beni bilgilendiren hemşerilerim, gerçek, doğru olan değerlendirme yapmış, “o” kişi ile CHP’nin Kars Belediye Başkanlığı seçimini kazanacağı inancına varmıştık.

 

CHP’den Kars Belediye Başkanlığı aday adaylığı için 7 başvuru olmuştu.

“Parlattığım” savlananın yoktu.

Telefon açıp da, neden başvuru yapmadığını sormadım.

Anlamış, hak da vermiştim.

 

7 başvuranlardan ikisini tanıyordum, beşinin adını yeni duyuyordum.

 

En çok başvuru AKP’ye, ikinci de MHP’ye idi.

 

Adayını en erken DEM Parti, ikinci MHP açıkladı; en geç açıklayan CHP idi; hiç açıklamayan ise AKP idi.

Çünkü “Cumhur İttifakı’nın adayı diye MHP’nin adayını destekleme kararı almıştı.

 

Iğdır’da da tersi olmuştu.

 

Aralık 2023 sonlarına doğru Iğdır ve Kars’ta “taşımalı seçmen” söylemi, yaygın konuşulmaya başladı.

İki ilin yerel gazeteleri yazdılar.

“Taşımalı seçmen” söylemi içinde, kaçak göçmenler, asker ve polisler de yer alıyordu!

 

CHP dışında, siyasi partiler adaylarını açıkladılar, “taşımalı seçmen” söylemi daha bir koyulaştı, herkesin ağzındaydı.

Buna karşın, seçime giren siyasi partiler ciddi önlemlerin alınması için etkin çalışma sergilemedi; açıklamalarla, demeçlerle, basın toplantılarında dile getirmekle yetindi!

 

Bütün adaylar, bir de bağımsız, harıl harıl kampanya başlatıp, sokak sokak, kapı kapı dolaşırken, seçmenle birebir iletişim kurarken, partim CHP’m adayını hala açıklamamıştı.

Denildi ki:

“İstanbul’a ve Ardahan’a karşı, Kars için DEM Parti ile anlaşıldı. Bunun için, Kars’ta, DEM Parti’ye kazandıracak, silik biri çıkarılacak”!

 

Tam bu sırada…

Adlarına “Araştırma şirketi” denilen iki şirketin sözde araştırması yayınlandı.

Adlarını anmayacağım şirketten biri, İyi Parti’nin adayını, seçime girmeyen AKP’nin adayı yaptı ve birinci sırada gösterdi, yüzde 3’lük ayırtla (farkla) kazanacağını yazdı; diğeri de, İyi Parti adayının açık arayla seçimi kazanacağını sundu!

 

O aday 4’üncü oldu!

 

CHP adayını açıklayıncaya kadar, Kars merkez ilçe Belediye Başkanlığı seçiminin DEM Parti, CHP ve MHP adayları arasında geçeceği yaygın kanıydı.

CHP, adayını açıkladığında, ikinci sıradaki yerini MHP’ye bıraktı!

Artık Kars’ta, merkez ilçede Belediye Başkanlığı seçimi için DEM Parti ile MHP’nin yarışacağı netleşti ve konuşulur oldu.

Ama ağırlık, DEM Parti’nin kazanacağı yönündeydi.

 

DEM Parti il, merkez ilçe yönetimleri, seçimi kesin kazanacaklarının rahatlığı içindeydiler.

Rahat oldukları için de, “taşıma seçmen” olayını hiç saydılar, önemsemediler; önlem alma eylemi/çalışması içine girmeye pek gereksinim duymadılar..

 

Ama Iğdır Dem Parti İl, Merkez İlçe Yönetimleri işi daha bir sıkı tuttular, önlemlerini aldılar, Iğdır Belediye Başkanlığı seçimini kazandılar.

Kocaeli’nde oturan Karslı genç yazar Volkan Aydemir, www.siyasetcafe.com internet gazetesinde 8 Nisan 2024 Pazartesi günkü Iğdır’daki listenin seçime ve sonuca etkisi” https://www.siyasetcafe.com/igdirdaki-listenin-secime-ve-sonuca-etkisi-4743yy.htm başlıklı yazısında “Iğdır Belediye seçimi”ni ve seçime ilişkin yaşananları çok güzel işliyor; linki tıklayıp okumanızı öneririm.

 

Kars DEM Parti yöneticileri, kazanacaklarından emin olup “gevşemeleri”, seçimi yitirmelerine neden oldu.

İlçe, ardından İl Seçim Kurullarına itirazlar yaptılar, belgeler sundular. https://www.politikars.com/tasimali-secmen-krizi-dem-parti-karsta-iptal-basvurusunu-yineledi-573947h.htm

 

Yakın tarihten bile habersiz “siyasi cahil”, DEM Parti’nin Eş Genel Başkanı Siirt Milletvekili Karslı Tuncer Bakırhan ise Ankara’da, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK’nın) binası önünde, Kars merkez ilçe seçimlerine ilişkin itirazlarını ret eden YSK’yı yerden yere vurdu.  https://www.gercekgundem.com/siyaset/dem-partili-bakirhandan-ysknin-kars-ve-hilvan-kararina-tepki-456789

Ben de 6 Nisan 2024 Cumartesi günlü paylaşımımda Bakırhan’a tepkimi YSK’NİN KENDİ GÖREVLERİNE, ELERKİ (DEMOKRASİ)YE, HATAY TİP MİLLETVEKİLİ CAN ATALAY DAVASINDA SESSİZ KALARAK DARBE VURDUĞUNDA SİZ NEREDEYDİNİZ?!. TATİLDE Mİ?!. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1776640566500970904 tümcelerimle gösterdim.

 

Kars merkez ilçe Belediye Başkanlığı seçimine ve “taşımalı seçmen” söylemine ilişkin anlatıyı, bilgilendirmeyi, 5 Nisan 2024 Cuma gecesi Tele1 TV’de, “Kamu-oyu” programında, Kars CHP İl Başkanı Onur Uludaşdemir çok güzel yaptı.

https://www.youtube.com/watch?v=2EfDhcXXhJI linkin 26:21 – 36:54 arasını tıklayın, kulaklarınızla dinleyin; bana hak vereceksiniz.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Kars CHP İl Başkanı Uludaşdemir’i dikkate alsın” derim.

 

Bir dizi yanlış ve de -ne yazık ki- “yanlı” kararlarıyla “battıkça batan” –çok üzgünüm- YSK, birkaç doğru kararları yanında, en doğru kararı Van’da verdi. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1775556423679697203

Yanlış ve “yanlı” kararlarından bir olan Kars Merkez İlçe Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin itirazları ret etmesinin, Van’da yaşanan sokak eylemlerinin https://gazeteoksijen.com/secim-2024/vanda-secim-gerginligi-devam-ediyor-ates-yakip-yollari-kapattilar-207386 benzerinin Kars merkezde yaşanacağından kaygılıyım!

Yanılırsam, sevineceğim.

 

Başka ayrıntılar da var ama yazmayacağım; çünkü geride kaldı, artık gereği ve değeri yok.

Ancak…

Bundan sonraki süreçte şunları görüyorum:

Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Prof. Dr. Ötüken Senger başarılı olamayacak; çünkü Belediyeciliği ve yerel yönetimi, yerel yöneticiliği bilmiyor. 

Bildikleri sanılanların çemberinde kalacak.

Bu da, “Davul, Başkanın boynunda; tokmak Belediyeciliği ve yerel yöneticiliği bildikleri sanılanların elinde olacak” demek.

Böyle bir yapılanmanın, oluşumun sonucu, “hizmetsizlik”, “batık belediye” kaçınılmaz olacak.

Yanılmayı çok isterim.

Çünkü…

Zararı gören, sevdalısı olduğum Kars’ım ve Karslım olacak!

Hayır olmasın!!

 

Yazımı, 31 Mart 2024 https://www.karsmanset.com/haber/net-kars-secim-sonuclari-aciklandi-1162525.htm ve 31 Mart 2019 https://secim2019.sozcu.com.tr/secim2019/kars Kars Merkez İlçe Seçim sonuçlarını gösteren linkleri bilginize sunarak, bitireceğim…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.