31 MART 2024 YEREL SEÇİMLERİ’NİN KAZANANI, KAZANDIRANI…

  • 0
150 150 bakikarakol

“… Bir de üstüne üstlük açık yüreklilikle ifade edeyim: Adaylar sürecinde ‘Biz kimi koysak kazanır, Merkezden belirledik. Gönderiyoruz, bunu seçin’ üslubu ile hareket edilirse, 31 Mart’ın ertesi 1 Nisan sabahı Türkiye’de erken seçim konuşulur. Ve Cumhurbaşkanımız Beştepe’de rahat oturamaz.” 

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/akpli-metin-kulunkten-partisine-bu-uslupla-hareket-edilirse-1-nisan-2148358

 

Bu sözcükler, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın ve AKP’de gerçek anlamda “özgül ağırlıklı” AKP eski Milletvekili Metin Külünk’e ait.

Külünk bu ve daha başka sözcükleri 5 Aralık 2023 Salı günü, konuk katıldığı TV programda söyledi.

Külünk’ün alıntıladığım söyleri aynen çıktı.

 

1 Nisan’ın ilk dakikalarında “Erken seçim” diye tutturanların başında –ilk seslendiren oldukları için- Muhammed Ali Fatih Erbakan’ın “Genel Başkan” sıfatıyla bulunduğu “Yeniden Refah Parti (YRP)ler geliyor.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nden –aldıkları oylara göre- 3’üncü parti çıktılar ya, ondan!

Demiri tavında dövmek istiyorlar!

3’üncülüğün morali, rüzgarı ile iktidar olmanın hayalindeler!

Bilmezler ki, evdeki hesap çarşıya/pazara uymaz!

Siyasi anlayışlarından ötürü bilmedikleri, hiçbir zaman da bilemeyecekleri ve de öğrenemeyecekleri o kadar şey, şeyler var ki!

Saymakla bitmez!

Bunların geçmişleri, cibilliyetleri belli!

Bugün aralarının açık olduğu görünümünü verdikleri siyasi kadrolar, 23 yıl öncesine kadar içlerinde değiller miydi?!

Aynı yolda, aynı yolun yolcuları değiller miydi?!

Kazara yarın iktidara gelirlerse, aynı olmayacaklar mı?!

O l a c a k l a r !

 

Bu YRP’lilerin, geçmişlerini unutup geleceklerini göremeyen kimi siyasilere, kimi yazar, çizere, yorumcuya vb ne demeli?!

 

YRP’nin, YRP’lilerin ve de YRP’nin başındaki –Necmettin Erbakan’ın oğlu- Muhammed Ali Fatih Erbakan’ı böylesine pohpohlamanın anlamı, gereği yok!

Bu anlayışın siyasi kadroları, dünya lideri Kemal Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, O’nun demokratik, laik Cumhuriyet’ine, O’nun Türkiye’sine, O’nun halkına vb azgın, azılı karşıtlar, zarar verenlerdir!

Ne bunların anlayışlarının, ne bunların anlayışlarının benzerlerinin bu topraklarda, bu bölgede ve de dünyanın hiçbir bölgesinde yeşermesin, serpilip gelişmesin, dal budak olması!

Çünkü…

Anlayışları ve benzer anlayışlar, insan ve  insanlık düşmanı emperyalizme, emperyalistlere hizmet ediyor!

 

Gerçekçi anlayışlara, gerçek dindarlara saygım var.

Gerçek anlayıştakiler ile gerçek dindarlar, başlarda kimi söylemlere inandılar, kandılar, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde toplandılar!

31 Mart 2024 Yerel Seçim öncesi, düşündüler, sorguladılar, ne yaman “yanıldıkları”nı,  “yanıltıldıklarını” çok net gördüler, kavradılar; uyarıları sonuç vermeyince de, AKP’den çekilme seçeneğinde karar kıldılar, çekildiler.

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimdi -31 Mart 2024 Pazar saat 22.30’da- partisinin Genel Merkez binasının balkonundan yaptığı konuşmada https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/151940/-bu-secimin-galibi-demokrasimizdir-mill-iradedir- “Burada öncelikle bir hususu ifade etmek durumundayım: Seçimler, bildiğiniz gibi, demokrasilerin en kritik günleridir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet, sözünü sandık yoluyla söyler. Millet, siyasetçiye mesajını sandık vasıtasıyla iletir. Millet, uyarısını ve takdirini sandık aracılığıyla ifade eder. Milletin kararının, hiçbir baskıyla, dayatmayla, yönlendirmeyle karşılaşmadan sandıkta tebarüz etmesi..” diyor, “31 Mart bizim için bir bitiş değil, aslında bir dönüm noktasıdır. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde de Türk milleti, yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Sonuçlardan bağımsız olarak bu seçimin galibi öncelikle demokrasimizdir, millî iradedir, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun 85 milyonun tamamıdır. Seçim maratonunda kazanan, adaylardan önce Türkiye olmuş, milletimiz olmuş, uğruna ağır bedeller ödediğimiz demokrasimiz olmuştur. Bugün AK Partiye ve Cumhur İttifakına oy verenlerle birlikte, demokratik haklarını kullanarak sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır” diye sürdürüyor ve şu sözleri ekiyor:

“Elbette her siyasi parti kendi bünyesinde seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin neticelerini açık yüreklilikle değerlendireceğiz, özeleştirimizi cesaretle yapacağız. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde, sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız. Ama hiçbir surette milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan, millî iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan, bugüne kadar olduğu gibi, yine uzak duracağız. Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli, en objektif bir şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak, gerekli adımları mutlaka atacağız. Bunun için önümüzde yaklaşık 4-5 yıllık bir süre var. Bu süre zarfında yanlışlarımızı düzelteceğiz. Eksiklerimizi muhakkak tamamlayacağız. Doğrularımızın sayısını artıracağız. Bir sonraki seçimlere kadar olan dönemi, her açıdan kendimizi yenilediğimiz, hatalarımızı telafi ettiğimiz kapsamlı bir muhasebe zeminine dönüştüreceğiz.”

(Erdoğan’ın sözlerinde, doğrular yanında çok da eksikler, yanlışlar, çelişkiler var; bu yazıda değinmeyeceğim.)

 

31 Mart 2024 gecesi diğer siyasi parti Genel Başkanları da açıklamalarda bulundular.

Kazandıklarını savladılar.

Ama hiç biri Erdoğan gibi özyergiden (özeleştiriden) söz etmedi!

 

Seçimden, partim CHP’m 1’inci, YRP 3’üncü, DEM Parti 4’üncü çıktı.

Üçünün de Genel Başkanları ve başka konuşanları “kazanma” havalarındaydılar!

Sanıyorlardı ki, halkı etkileyici siyasi seçim çalışmaları yaptılar, partilerini seçim 1’inci, 3’üncü, 4’üncü çıkardılar!

Yanılıyorlardı!

Evet, bu seçimin çalışanları vardı.

Ekrem İmamoğlu’nu, Mansur Yavaş’ı öncelikle sayabilirim.

Ancak…

Kazanım, onların da çalışmalarıyla olmadı!

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok çalışan yoktu!

Kazanamadı, kazandıramadı!

Lami cimi yok kardeşim…

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nin kazananı, kazandıranı, “düşünen, sorgulayan, uygulayan halk”tır!

Siyasi parti Genel Başkanlarının tamamı, “toplumsal muhalefet”in gerisinde, hem de çok çok gerisinde kaldılar!

Ve o “toplumsal güce, muhalefet”e yenildiler!

İşte o “toplumsal gücü, muhalefet”i oluşturan, “düşünen, sorgulayan, uygulayan” insanlarımızdır!

Yarınları da belirleyecek gene onlar olacak!

 

Bu arada…

Seçimden 1’inci çıkan partim CHP’min Genel Başkanı Özgür Özel için “Genel Başkandı, bu seçimle lider oldu” diyenlere kızıyorum.

Bu beyler, hanımefendiler galiba “lider”in ve “Genel Başkan”ın anlamını bilmiyorlar!

Bilmiyor olabilirler, öğrensinler!

 

Diğer konu…

Siyasi falcılar hemen döktürdüler:

“Geleceğin Cumhurbaşkanı adayları belli oldu: Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş.”

Yok yav!

Ah sizi gidi sizi siyasi falcılar siiizzziii!

 

Dinlerler mi, değerlendirmeye alırlar mı bilmem; ama partim yönetimine önerilerde bulunmak istiyorum.

Lütfen…

*Gerçeği, gerçekleri, gerçeklerinizi masaya yatırın, siyasi geleceğinize mal olsa da kabul edin, gereğini yapın, kabul edin.

*Özünden, zemininden kaydırılmış, siyasa (politika) üretmekten, çalışmaktan yoksun, “tabela” parti duruma getirilmiş partimizi özüne döndürün, zeminine oturtun.

*Partiye ciddi zararlar veren eski Genel Başkanlardan Hikmet Çetin’i ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu Parti Yüksek Disiplin Kurulu’na verin, partiden atın; Deniz Baykal, Bülent Ecevit ve İsmet İnönü’yü masaya yatırın, sorgulayın.

*Deniz Baykal’ın tarumar ettiği, ettirdiği “tüzük değişikliği”ni yırtın atın.

*Siyasa üretecek yapılanmayı yaşama geçirin.

*Partide, parti teşkilatlarında “Kılık Kıyafet Yasaları”nı uygulayın Türkçe sözcüklerimizin konuşulmasını sağlayın.

*Milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Genel Başkan, Parti Meclisi ve Parti Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri, Genel Başkan ve Genel Merkez Yönetimi tarafından seçilmesine son verin, önseçime nokta koyun, partili üyelerin belirlemelerinin önünü açın, sürecini başlatın.

*“Tercih oy”un yasalaşmasına öncelik verin.

*Teşkilatların siyasa üretmelerini zorunlu hale getirin.

*İletişime, vatandaşa ulaşmaya, anlaşılır anlatıya, propagandaya duyarlı davranın.

Partimizi “devşirme”lerden arındırın.

 

Ve…

Van olayı…

KABUL EDİLİR DEĞİL!.. BAKALIM YSK KARARINA SAHİP ÇIKACAK, HAK SAHİBİNE HAKKI OLAN MAZBATAYI VERECEK Mİ?!. GÖRECEĞİZ!.. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1775199946116837712

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 12 Eylül 2010’daki halkoylamasıyla “Yargı darbesi” yapacak, yargıya partililerinizi, yandaşlarınızı, “itaatkar”larınızı yerleştireceksiniz, dün de (2 Nisan 2024 Salı) çıkıp Van olayıyla ilgili “Bu, siyasi alanın müdahale ettiği, hükümet alanının müdahale edebileceği bir alan değil” diyeceksiniz!

Kim inanır?!

Kimi inandıracağınızı sanıyorsunuz?!

Ve Hatay olayı!..

Öyle oy sayımı mı olur?!

O sayım, oylar nasıl kabul edilir, geçerli sayılır?!

Hukuk adına il, ilçe Seçim Kurumları ve son olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) doğru kararlar alsınlar ve uygulasınlar, uygulatsınlar!  

 

Öte yandan…

Seçim bitti, “itirazlar süreci” başladı!

İl ve ilçelerdeki birbirleriyle çelişen “ret”, “kabul” kararların ardı arkası kesilmiyor!

Yalvarıyorum, yakarıyorum, “itiraz edilemez, kesin karar”ı verecek YSK duyarlı olsun, duyarlı davransın!

 

Üzülerek…

Van, Hatay olayları ve başka il, ilçelerdeki “itirazlar yağmuru” ile AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alıntıladığım yukarıdaki sözlerinin yaman çeliştiğini belirtmeliyim!

Şunu da vurgulayarak belirtmeliyim ki, bütün bu gelişmeler, Erdoğan’ın, partisi AKP’nin Merkez Yönetim Kurulu’ndaki “Ya hatalarımızı görerek kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz” https://www.sozcu.com.tr/erdogan-dan-secim-yorumu-gunesi-goren-buz-misali-erimeye-devam-ederiz-p36900 sözünün gerçekleşeceğini ya da gerçekleşmesinde payı sahibi olacağını işaretliyor!

 

Ne güzel atasözümüzdür:

“Herkes ektiğini biçer”!..

 

NOT: Kars Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili düşüncelerimi haftaya yazacağım.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.