PROF. DR. SALTIK’IN “YAPAMIYORSUNUZ, İSTİFA EDİN” DİYEREK UYARDIĞI, “HER ŞEYDEN PİRELENEN İKTİDAR” BUNU DA YAPAR!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık halkçı, yurtsever, aydın, aydınlanmacı, saygın bir insan.
Kimi “sözde bilim insanları” gibi gerçekleri eğip bükmez, yutkunmadan konuşur, halkı ve dünya halklarını bilgilendirmeye can atar.
Bunu yaparken de, gerçeklerin konuşulmasından çok rahatsız olan iktidarlardan ürkmez, korkmaz.
Yürekli ve cesurdur.
Dün Halk TV’de Can Coşkun’un sunduğu “Haber Masası”ndaydı.
İktidarın yanlışlarından ötürü ülkenin tek renge “kırmızı”ya büründüren Korona Virüsü ile ilgili düşüncelerini, alınması gereken önlemleri ve yapılması gereken işleri çok doğru biçimde, “bilim insanı sorunluluğu” ve de “erdemliği” ile dile getirdi.
Muhalefeti, Korona Virüsü’nü gündemlerine daha bir kararlı almaya, Kamutay’da (TBMM’de) özel oturum yapmaya çağırdı.
İktidarı da, “Yapamıyorsunuz. İstifa edin, bırakın gidin” diyerek uyardı.

Aynen katılıyorum.
Ülke yönetiminde başarılı olamayan iktidar, Korona Virüsü’nde de duvara tosladı!
“Bu ve benzeri gerçekleri, halkta karşılığı bulunan aydınlarımızın dile getirmesinden hep rahatsız olan iktidarın, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın da bu son anlatılarından, çağrı ve uyarısından rahatsız olmuştur, olacaktır” diye düşünüyorum!
Kaygım; iktidarın, rahatsızlığının öfkesini, Prof. Dr. Saltık’tan çıkarmaya kalkacağı yönde!
Böylesi bir gelişmeden Saltık’ın etkilenmeyeceğini, ikileme düşmeyeceğini, ilkeli duruşundan geri adım atmayacağını öngörebiliyorum.
Gene de…
Umarım ve dilerim böyle bir gelişme yaşanmaz.
Demem o ki:
Bilge insan Saltık’ın arkasında duralım…

*
Bilindiği gibi…
Partim CHP’min “128 Milyar Dolar Nerede?” eylemi, değim yerindeyse, iktidarın soluğunu kesti!

“128 Milyar Dolar Nerede?” kadar, iktidarın soluğunu kesen ikinci olay, AKP’li Belediyelerde bir yıldan beri yaşanan, devletin “gri pasaportu” ile “para karşılığı yurt dışına insan kaçakçılığı” olayıdır!
AKP-MHP ortaklı Cumhur İttifakı İktidarı, “128 Milyar Dolar Nerede?”ki gibi ipe dolandıkça dolanıyor!
İçişleri Bakanlığı, AKP’li belediyelerde soruşturma başlatmış.
Daha önce de bir Vali Yardımcısı ile iki bürokrat görevlerinden uzaklaştırılmıştı.
Halk, bunların hiç birini “inandırıcı” bulmadı ve bunların hiç biri bu konuda “iktidarı aklama”ya yetmedi!

Konuyu, olayların yaşandığı AKP’li Belediye Meclislerindeki CHP’li üyeler ortaya çıkarmış, Malatya CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ülke gündemine taşımıştı.
Ağbaba, “Bu işin peşini bırakmayacağız. Bu işin içinde para var para. Bu iş çok büyük, bir organizasyon” içeriğinde sözler etti, ediyor.

Suçlanan tek kişi “Ersin Kilit”!

Soyadından esinlenilmiş olacak ki, “kilit isim” diye ilan edildi.

Kilit, olayın patlak vermesinden, “kilit isim” olmasından sonra ortaya çıktı, gazetecilere, köşe yazarlarına açıklamalarda bulundu.
En son, önceki gece (18 Nisan 2021 Pazar) Artı TV’den Ahmet Nesin’e konuştu, “Görevden almalar göz boyama” dedi ekledi:
“Hiç kimse Fatma Şahin’i konuşmuyor” https://www.gercekgundem.com/siyaset/268032/insan-kacakciligi-skandalinda-adi-gecen-ersin-kilit-gorevden-almalar-goz-boyama?utm_source=share-twitter
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan AKP’li Fatma Şahin dün saat 02.55’te @FatmaSahin hesabından “#Gaziantep’in adını gri pasaportla yurtdışına insan gönderilmesi meselesine muğlak, mesnetsiz bir şekilde karıştıran Ersin Kilit’le ilgili olarak Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına 2021/31178 soruşturma numarasıyla suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzun takibini de yapacağız.” https://twitter.com/FatmaSahin/status/1384113405594791940 paylaşımında bulundu.

“Para karşılığı, resmi insan kaçakçılığı”nın “kilit ismi” Ersin Kilit, “Hiç kimse Fatma Şahin’i konuşmuyor” diyerek, eski Milletvekili, eski Bakan Şahin için neden böyle konuştu, Şahin’i işaret etti, neyi/neleri vurgulamak peşinde?!

İktidarın, Kilit’in dile getirdiği “Fatma Şahin” vurgusu üzerine gitmeyeceğini, gitse de “örtba” edeceğini, ama daha çok “kilit isim” Ersin Kilit’e odaklanacağını, yükleneceğini kestiriyorum.
Dahası…
İktidar, Ersin Kilit’i “CHP’li” ilan ederse, buradan CHP’ye yürürse, şaşmayacağım!
Her şeyden pirelenen, sinekten yağ çıkaran iktidar, bunu da yapar!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.