“GİZEMLİ BİR FİGÜR” DENEN DEVLET BAHÇELİ’Yİ ÜZECEK HABER!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Cumhur İttifakı”nın VE Cumhur İttifakı İktidarı’nın küçük ama etkili ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nın, her zamanki gibi prompterden okuyarak yaptığı bir yığın çelişkiyle dolu dünkü (20 Nisan 2021 Salı) grup konuşmasına www.mhp.org.tr sitesinden göz atarken, http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4806/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_20_Nisan_2.html bir hafta önce bugün www.gercekgundem.com internet gazetesinde okuduğum “Fransız AFP’nin Türkiye analizinde dikkat çeken ‘Bahçeli’ detayı: İktidarı belirleyen adam…” https://www.gercekgundem.com/siyaset/266819/fransiz-afpnin-turkiye-analizinde-dikkat-ceken-bahceli-detayi-iktidari-belirleyen-adam başlıklı haberi anımsadım.

// Fransız haber ajansı AFP, Türkiye ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı. MHP lideri Bahçeli’yi detaylıca anlatan makalede, “İktidarı belirleyen siyasetçi Erdoğan’ı sağa çekiyor” yorumu yapıldı. // spotlu haber, // Fransız haber ajansı AFP, kapsamlı bir Türkiye analizi ile gündeme geldi. FPA, “Türkiye’de iktidarı belirleyen siyasetçi Erdoğan’ı sağa çekiyor” yorumunu yaparken, “Bazıları onu Türkiye’nin iktidarı belirleyen aşırı milliyetçisi olarak tanıyor, diğerleri de onun devletin güvenlik politikasının iplerini elinde tuttuğunu düşünüyor.
Aşırı sağcı partisi MHP’nin 2018’deki oy oranı sadece yüzde 11 ama Devlet Bahçeli’nin hükümet üzerindeki etkisi oylarından çok daha fazla. Şimdi AKP’nin oyları düşerken, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı üçüncü on yılda da ülkenin başında olmak için Bahçeli’nin MHP’sine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyabilir” ifadesini kullandı.
// paragraflarıyla başlıyor, “GİZEMLİ BİR FİGÜR” ara başlığıyla şöyle sürüyor:
// AFP, “Kelleşen, fiziksel olarak küçülen ve çatlak sesli 73 yaşındaki Bahçeli, 1997 yılından beri MHP’yi yönetmesine rağmen gizemli bir figür olarak biliniyor.
Muhalifler, Erdoğan’ın Bahçeli’nin parlamentoda çoğunluğu sağlamasına karşılık Türk siyasetini daha da sağa çektiğini söylüyor. Koronavirüs ortaya çıkınca Bahçeli tanıdığı mafya babalarının serbest bırakılmasını sağladı” yorumunu yaptı.
//
Ve haber “MHP’NİN FAVORİSİ SÜLEYMAN SOYLU” ara başlığıyla da şöyle bitiyor:
// MHP’nin hükümette bakanı olmadığına dikkat çeken AFP, buna karşılık içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun parti içinde takdir topladığını yazdı.
Koronavirüs yasaklarını uygulamaya sokarken geçen sene yaşanan sıkıntılar sebebiyle istifa eden Soylu’nun geri dönmesi için MHP’nin büyük baskı yaptığını yazan AFP, “Erdoğan istifayı kabul etmedi ve içişleri bakanı şimdi siyasi olarak çok daha güçlü. Bahçeli’nin etkisi geçen ay HDP’nin kapatılma sürecinde de hissedildi” ifadesini kullandı.
Okullarda okutulan ant konusunda AKP ile MHP’nin karşı karşıya geldiğini de hatırlatan AFP’ye konuşan batılı bir diplomat, “Erdoğan ittifakı sürdürmeli fakat cumhurbaşkanı Bahçeli tarafından kısıtlanmış hissediyor” yorumunu yaptı.
Ajansa konuşan bir diğer Batılı diplomat ise Bahçeli’nin iktidarı belirleyen siyasetçi olduğunu söyledi.
//

Fransız haber ajansı AFP’nin, Bahçeli’yi kastederek, “İktidarı belirleyen siyasetçi Erdoğan’ı sağa çekiyor” tümcesine katılmıyorum.
Şundan:
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı zaten Bahçeli kadar sağın da ötesinde, sağ uçta!
Ama AFP’nin “Bazıları onu Türkiye’nin iktidarı belirleyen aşırı milliyetçisi olarak tanıyor, diğerleri de onun devletin güvenlik politikasının iplerini elinde tuttuğunu düşünüyor” tümcesindeki “Türkiye’nin iktidarı belirleyen aşırı milliyetçisi olarak tanıyor…” saptamasına katılıyorum.
Hatta “AKP’nin oyları düşerken, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı üçüncü on yılda da ülkenin başında olmak için Bahçeli’nin MHP’sine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyabilir” vurgusuna da katılıyorum ve “Kelleşen, fiziksel olarak küçülen ve çatlak sesli 73 yaşındaki Bahçeli, 1997 yılından beri MHP’yi yönetmesine rağmen gizemli bir figür olarak biliniyor” tümcesindeki “… gizemli bir figür…” sözcüklerine, bu sözcüklerin özellikle kullanılmasına takılıyorum.
Elin Fransız’ı, “… gizemli bir figür…” sözcükleri ile tanımladığı Devlet Bahçeli’yi, ülkesinde, aynı ya da benzer sözcüklerle tanımlayacak bir gazeteci, yazar, araştırmacı, konu uzmanı çıkmadı, Bahçeli’deki “gizem”in ne olduğunu, ne olabileceğini Türk ve dünya kamuoyuna sunmadı!
Neden acaba?!
“Gizem”inden ötürü mü?!

Haberi bitiren “Ajansa konuşan bir diğer Batılı diplomat ise Bahçeli’nin iktidarı belirleyen siyasetçi olduğunu söyledi” tümceye ise itiraz edecek birinin çıkacağını olası görmüyorum.
Eğer çıkarsa…
Gerçekleri görme özürlüdür veya yandaş, yalakadır!

Öte yandan…
Partim CHP’min “128 Milyar Dolar Nerede?” afişlerini söken, asıldıkları yerlerden indiren Cumhur İttifakı İktidarı’nın ortağı ve dünkü grup konuşmasında, fesli sözde tarihçinin “Keşke Yunan galip gelseydi” sözüyle benzeşen “Belli merkezlerde projelendirilip kamuoyuna servis edilen 128 milyar dolar nerede sorusu, ihanetin ve melanetin maskesi olarak mı kullanılmaktadır?” tümcesini eden Bahçeli’ye üzüleceği bir haberim var:
Vatandaş, “128 Milyar Dolar Nerede?” sorusunu öylesine sahiplendi ki, artık karşılaştıklarında, telefon açıp konuştuklarında söze “12 Milyar Dolar Nerede?” diye başlıyorlar!..

Bunu da mı engelleyecekler?!
Kalkışırlarsa, burnundan solup duran halkın tepkisi çok sert olur!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.