SEÇMEKLE OY VERMEYİ BİLMEYEN, BİLİP DE KARIŞTIRAN “SİYASET VE SİYASETÇİ MÜSVEDDESİ”!..

  • 0
150 150 bakikarakol

14 Mayıs 2023’de seçime girecek siyasi partiler, “Milletvekili aday listeleri”ni 9 Nisan 2023 Pazar saat 17.00’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK’ya) verdiler.

 

… Verilmesiyle…

Günlerdir, “çok sakıncalı”ymış gibi gizli tutulan, “dışarı sızmasın” diye ciddi önlemler alınan –oysa ne kadar yanlış-, listelerdeki “Milletvekili adayları”nın ad ve soyadları, hangi ilden, ve kaçıncı sıradan aday gösterildikleri internet basınında, sosyal medyada yazılmaya; radyolardan, televizyonlardan, youtube kanallarından verilmeye başlandı; kısa sürede de “Milletvekili adayları”nı bilmeyen kalmadı.

Anlayacağınız…

Kep düştü, kel göründü.

Sevdalısı olduğum Kars’ımda buna “Dananın kuyruğu koptu” denir.

 

Özellikle “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” yanlısı siyasi partilerin, öncelikle de partim CHP’min listesine baktığımda, tepkimi twitter hesabımdan BU KADAR DA OLMAZ Kİ!.. … OLMAMALIYDI!.. “YETMEZ AMA EVET” HAFİF KALACAĞI İÇİN “HAYIR AMA EVET” DİYORUM!.. VE… HESAPLAŞMAYI SEÇİM SONRASINA BIRAKIYORUM!..

https://twitter.com/BakiKarakol/status/1645361080690933761 biçiminde dile getirdim.

 

Bildiğiniz gibi YSK, “Milletvekili kesin listeleri”ni 19 Nisan 2023 Çarşamba günü açıklayacak; değişiklikler olacak mı, olacaksa ne kadar ve nasıl olacak, göreceğiz.

 

İkisi dışında, tüm “Bakan” sıfatlı atanmış bürokratların, Cumhur İttifakı ortağı AKP listelerinden “Milletvekili adayı” gösterilmelerini YSK kabul edecek miydi?

Twitter hesabımdan şöyle yazdım:

İSTİFA ETMEDEN NASIL ADAY OLUYORLAR?!. NEREDE YASA, ANAYASA?!. BAKALIM YÜKSEK SEÇİM KURULU ADAYLIKLARINI KABUL EDECEK Mİ?!. ÇARŞAMBA GÜNKÜ YAZIMDA HULUSİ AKAR’A SORUM OLACAK…  https://twitter.com/BakiKarakol/status/1645053778347933696

Yanılmadım!

YSK kabul etti!

Şu twitterımı da paylaşmalıyım:

AKP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI YAPILAN/YAPILACAK ATANMIŞ “BAKAN” SIFATLI BÜROKRATLAR, OLDU OLACAK SEÇİM SONRASI DEVİRTESLİM TÖRENLERİNE KADAR İSTİFA ETMESİNLER!. https://twitter.com/BakiKarakol/status/1643562205856555008

 

Görünen o ki, olacak gibi!

 

Yeni Sol Parti’nin (YSP’nin), AKP’nin yandaş ve yalakalarından, “Yetmez ama evet”çi gazeteci(!), yazar(!)larından Hasan Cemal’le Cengiz Çandar’ı kazanacak illerden ve sıralardan “Milletvekili adayı” göstermelerini anlamlandırabilmiş, “YSP nereye/nerelere, kime/kimlere, ne ileti/iletiler veriyor, gönderiyor?!” sorusuna yanıt verebilmiş değilim!

 

10 Nisan 2023 Pazar günü www.gercekgundem.com internet gazetesinden https://www.gercekgundem.com/siyaset/iyi-partiden-aday-olan-ece-gunerden-umit-ozdagin-erdogan-toprak-iddialarina-yalanlama-evli-degilim-gecen-yil-bosandim-418539 linkinden haberini, paylaşımını ve açıklamasını okuduğum, İyi Parti’nin İstanbul 2’inci Bölge 4’üncü sıra Milletvekili adayı Hukukçu Ece Güner’in Bu ‘ucube sisteme’ karşı mücadele etmiş, 4 kitap yazmış, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem anayasasının mimarlarından biri olarak adayım…” sözlerini okuyunca, iki soruyu sorma gereksinimini duydum:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ne demek?

Neden ‘Demokratik, Laik Parlamenter Sistem’ değil?”

Yanıtlar mı?

Yanıtlarsa memnun olurum ve yayınlarım.

Bekliyorum.

 

Bana göre “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” soyut!

Mimarı olup dört kitabı yazan Milletvekili adayı Ece Güner; “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi”ni sahiplenen ve içinde yer aldığı “Millet İttifakı”nın ortaklarından CHP’ye, SP’ye, DP’ye, DEVA ve Gelecek Partisi’ne kabul ettiren; kabul ettirmekle kalmayıp “İttifak Bildirgesi”nde yer aldıran İyi Parti’si neden içini doldurmadı, somutlaştırmadı, “Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklikler”e göndermeler yapmakla yetindi?!

Ve…

Son yaşanan, “Cumhurbaşkanı” ve “Milletvekili adayı” belirlemede görüldü ki…

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” yazılımına aynen uyulmuş; dahası, iktidar olduğunda aynısı uygulanacak!

Yani…

Cumhurbaşkanı, Milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyesi, İl Genel Meclisi Üyesi seçimi, gene Siyasi partilerin Genel Başkanları, Genel Başkanların Genel Merkez yönetimindeki “adamları” tarafından gerçekleşecek!

Yani…

Gene halk seçmeyecek!

Ama halk, Genel Başkanlar ve Genel Başkanların Genel Merkez Yönetimi’ndeki çok yakın çalışma(!) arkadaşları tarafından, kapalı kapılar ardında seçip sır gibi gizledikleri “Milletvekili adayları”na, seçim günlerinde sandığa gidecek, oy verecek!

 

Bu “seçmek mi”dir?!

Hayır, bu “seçmek değil”dir!

Bu “oy vermek”tir!

 

Seçmekle oy vermeyi bilmeyen, bilip de karıştıran “siyaset ve siyasetçi müsveddesi”nden başka bir şey değildir!

Aynı zamanda yalancının, kandırıkçının önde gidenidir!

 

Halk, seçmesi gereni/gerekenleri kendisi seçerse, seçim günü de sandığa gidip oyunu verirse, o seçilen, seçenine karşı çok daha duyarlı olacak, davranacak, “Genel Başkanlarının adamı olmak, kadrosuna girmek” için taklalar atmayacak.

 

Gelelim, istifa etmeden/ettirilmeden, Kayseri 1’inci sıradan AKP Milletvekili adayı yapılan “Milli Savunma Bakanı” sıfatlı atanmış bürokrat Hulusi Akar’a soracağım soruya:

Yo yo…

29’uncu Genelkurmay Başkanı iken, Genelkurmay karargâhındaki makamında, çok yakınında fetö’cü generallerce “rehin” alınmasını sormayacağım.

Şunu soracağım:

Çanakkale Savaşları’nda ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Mehmetçik’i, düşmana, düşmanın topu, tüfeği, süngüsü üzerine gözünü kırpmadan götüren, birçok neden vardı ama bir tanesi çok daha önemli ve anlamlıydı.

Onu biliyor musunuz?

Biliyorsanız, söyler misiniz?

Şu kadarlık ipucu vereyim:

“K…….. e. ö… a……., s…….. g……”

 

Hulusi Akar yanıt verse de, vermese de haftaya 6 sözcüklü bu tek tümceyi açık yazacağım…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.