TÜRKİYE’DEKİ KUZEY-GÜNEY-BATI AZERBAYCAN TÜRKLERİ VE TEREKEMELER VE DOĞRU PARTİ’Lİ OKTAY ERDAĞI…

 • 0
150 150 bakikarakol

İnanın, “… Biz bir şeye yapıyoruz dersek, biz bunu yaparız Meral Hanım. Bizim adımıza dikkat et. Benim adım Tayyip, soyadım da Erdoğan. Erdoğan’a da dikkat et, Tayyip ismine de dikkat et. Konuşurken buna göre konuş. Yanlış yere kafanı çarpıyorsun, dikkat et. Beni kendinle uğraştırma…” https://www.mynet.com/son-dakika-yeni-slogani-acikladi-muharrem-ince-ye-yuklendi-cumhurbaskani-erdogan-dan-sert-sozler-senin-de-kapini-caldilar-110107110658 sözlerini okuduğumda, sonra youtubdan kendi sesinden dinlediğimde, 3 Şubat 2023’de 11 ilimizde meydana gelen 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki deprem vurgunu yemişten beter oldum!

Ülkem ve halkım için üzüldüm!

Kabullenemedim!

Her alanda, her konu dünya ülkelerine örnek olmuş Türkiye’mde, böyle bir siyasa (politika) dili kullanılıyor!

Nasıl, nasıl olur?!

 

*

 

Geleyim, geçen yazımdan bu haftaya bıraktığım yazacaklarına…

Öncelikle şunu belirteyim:

Tarihçi değilim, tarihçi geçmişim yok; burada, yaşadıklarımdan, tanık olduklarımdan kısa kısa söz edeceğim.

 

Aile dostluğumuz 1960 yılına dayanan “Erdağı” ailesi vardı; 1992’ye kadar Kars’ın -65 yıl öncesine kadar “Zarşat” da denilen- büyük ilçelerinden Arpaçay’a bağlı Akyaka bucağının –şimdiki adı “Esenyayla” olan- “Uzunkise Köyü”ndendi; ailenin bazısı Akyaka’ya yerleşmişti ve topraklarıyla birlikte İran sınırları içinde kalan Güney Azerbaycan Türkleri idi; 1900’lerin başlarında Türkiye’ye göç etmişlerdi.

“Ahıska Türkü” kökenli benim ailem de, Akyaka’nın kuzey batısında yaklaşık 7 kilometredeki İncedere Köyü’ndendi ve yanlış anımsamıyorsam,  27 Mayıs 1960 askeri darbeden bir-iki ay sonra Akyaka’ya taşındık.

Rahmetli babam, saraçtı, yani at koşumu işi yapıyordu; üç, beş ay önce Akyaka’da işyeri açmıştı; işinden dolayı evimizi Akyaka’ya taşıma kararı almıştı; dört kişilik aileydik, babam, annem (ikisi de rahmetli, ışıklar içinde uyusunlar), ablam ve ben.

 

Akyaka, Ermenistan sınırına 7 kilometre uzaklıkla, küçük ama güzel, şirin bucaktı; 1992’de, Kars’ın büyük ilçelerinden Ardahan ve Iğdır il yapılınca, ilçe oldu.

 

Akyaka’da, hem Kuzey Azerbaycan Türkleri, hem Güney Azerbaycan Türkleri, hem batı Azerbaycan Türkleri, hem Terekemeler, hem Kürtler, hem “Yerli” dediklerimiz ve İstasyon, Orta, Tepe, Ada mahalleleri vardı. Kuzey-Güney-Batı Azerbaycan Türkleri, Şii veya Şia (Caferi Mezhebi) idiler, camileri “Ada Mahallesi”ndeydi.

Diğerleri ise Sünni (Hanifi Mezhebi) idiler, camileri “Orta Mahalle” ile İstasyon Mahallesi arasındaydı.

 

Akyaka’da Bucak (Nahiye) Müdürlüğü, ilkokul, bölük düzeyinde askeriye, sağlık ocağı, Toprak Mahsuller Ofisi, Devlet Demir Yolları/Gar Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Memurluğu, Jandarma, PTT vb ayrıca bunların personelleri, personel lojmanları vardı.

 

Her gün Kars-Akyaka arası tren sabahları gelir, öğleden sonra Kars’a giderdi.

Adı da “Akyaka Treni idi.

Yanılmıyorsan haftada iki gün Doğu Kapı’dan, Ermenistan’a geçerdi, yolcularını ve yolcuların bagajlarını alır Akyaka’ya dönerdi, Gümrük işlemleri ardından akşam saatlerinde Kars’a hareket ederdi.

 

Trenin gelişi ile gidişi arası saatler çok hareketli geçerdi.

Biz çocuklar çok sevinir, eğlenirdik; yolcuları, onların gümrükten geçerken eşyalarını merak ve ilgiyle izlerdik.

 

Akyaka Treni gittikten sonra, işyeri sahibi esnaf bir araya gelir lafın belini kırar, şakaların alakasını yapar kahkahalarını patlatırdı; kimileri geziye çıkardı, kimileri “Çemlik”te yıkanırdı, kimileri sınırdan kıvrılıp Ani’ye oradan Digor’u geçip Aras Nehri’ne karışan Karahan Çayı’na girer dakikalarca kulaç atardı.

 

Anlatmakla bitiremeyeceğim.

60’lı yıllarda Akyaka ve Akyaka’da her şey o kadar güzeldi ki!

Öyle bir içtenlik, sevgi, saygı, kaynaşma, dayanışma vardı ki!

Öyle bir özlüyorum ki!

 

İşte bu şirin Akyaka’da, ailece dost olduğumuz, ailece dostluğumuzu yıllarca ve de hala sürdürdüğümüz onca aileden biri “Erdağı Ailesi”ydi.

 

Erdağı Ailesi’nden “Rahim” (yöre aksamıyla Rehim, Rehem) amcanın biri kız, 5 oğlundan Oktay Erdağı; Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcılığı yaptı; emekli olur olmaz iki kitap çıkardı:

“HAVADA AHKÂM” ve “HAVADA ORAJ”.

İkisi de “Cinius Yayınları”ndan…

 

Oktay Erdağı, Rıfat Serdaroğlu’nun Genel Başkanlığı’ndaki Doğru Parti’den siyasete atıldı, Doğru Parti’nin “Yatırım, Altyapı ve Ulaştırmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı.

Kendisiyle zaman zaman telefonla konuşuruz, siyaset kazanını kaynatırız.

Düşüncelerini, söylemlerini, öngörülerini içten beğendiğimi söylemeliyim.

 

15-20 gün önce anlattığı, ama benim bu yazıma bıraktığım bir konu vardı, o da şuydu:

“Ata İttifakı’ndan çekilen Doğru Parti, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Millet İttifakı’nı destekleyecek.”

 

Atlamışım.

Ama Oktay Erdağı kardeşimin sonraki paylaşımlarıyla bilgilendim.

Gördüm ki, basında yer almış; Doğru Parti Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu CHP Genel Merkezini ziyaret etmiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmüş, çıkışta Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıklamış. https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/ata-ittifakindan-ayrilmislardi-dogru-partiden-kemal-kilicdarogluna-destek-aciklamasi-2064443

Doğru Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meriç Köyatası da bir TV canlı yayınında, Doğru Parti olarak, Milletvekili Seçimlerinde, Millet İttifakı’ndan CHP’yi destekleyeceklerini net bir biçimde söylemiş. https://www.youtube.com/watch?v=axINWi_wht0

 

Doğru Parti Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu’nun, ATA İttifakı’ndan neden çekildiklerini anlattığı https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/dogru-parti-ata-ittifakindan-ayrildigini-acikladi-3uncu-adayi-cikarmak-cumhur-ittifakina-hizmet-eder-2060057 linki de ben bilginize sunmuş olayım.

 

Bu arada…

İki ayrıntı var, onları özetle anlatmalıyım:

Akyaka’daki ve Kars’taki gözlemlerime dayanarak bilmenizi ve de bilinmesini isterim ki, Kuzey Azerbaycan’dan 1834 yılından, Güney Azerbaycan’dan ve Batı Azerbaycan’dan 1900’lerden itibaren Türkiye’ye göç eden, Türkiye’de ağırlıklı olarak Kars’ın merkezine, ilçelerine, ilçeler içinde özellikle Iğdır’a (1992’de Ardahan’la birlikte il olan Iğdır o yıllarda Kars’ın ilçesiydi), bucak (nahiye) ve köylerine yerleşen Türkler, Kars’ın, Karslı’nın ekonomisinde, kültüründe, sanatında, folklorunda, müziğinde, mutfağında, giyim kuşamında, gazeteciliğinde, mizahında, tiyatrosunda, balesinde, esnaflığında, dokumacılığında, hayvancılığında, tarımında, ticaretinde vb yadsınamaz büyük etkisi, etkinliği vardır; ve bu vatandaşlarımız sağ partilerde (nedenleri araştırılmalı) yer almışlardır.

 

Öteki ayrıntı:

“Terekeme”ler.

Kimi kitaplar, Terekemeler’in, Kuzey Azerbaycan Türkü olduğunu yazar; ama Terekemeler ret ederler, “Kuzey Kafkas Türkleri” olduklarını söylerler.

Terekeme’lerin konuşmaları, Azerbaycan Türkleri lehçesine/aksamına çok benzer, öyle ki ”Tıpa tıp” diyebilirim.

Terekemeler, Azerbaycan Türkleri gibi Şii/Şia değil, Sünni’dirler; merkez sağ ve merkez sol partilerde yer almışlardır…

 • 0
3 comments
 • Cahit Kılıç
  REPLY

  Merhaba,

  Cahit Kılıç ben. Ben de Bacıoğlu köyündenim.
  Sizi, Hadi Özışık’ın sitesinde yazdığınız zaman tanımıştım…
  İncedereli, rahmetli babamın arkadaşı, il genel meclisi üyesi bir Bahçeli Bey vardı. Soyadını unuttum.
  Benim bir mütevazı haber sitem var; arzu ederseniz orada da size köşe açarım. Yazılarınızı orada da yayımlarsınız. Köşe yazıları 300-400 kişi civarında okunuyor.
  tanyerihaber.com
  Sağlık ve başarılar dilerim.

  • bakikarakol
   REPLY

   Cahit Bey merhaba;
   İncedere Köyü’müzden İl Genel Meclis Üyesi rahmetli Bahçeli Taşçı…
   Sitenizi yazarsanız, görürüm…
   Özel yazı yazamam; ama buradan alabilir, yayınlayabilirsiniz…
   Nerede oturuyor, nereden yayın yapıyorsunuz?
   Sizi tanıyabilir miyim?…
   Yazılarımla ilgili düşüncelerinizi, görüş ve önerilerinizi beklerim…
   e-postam: bakikarakol@hotmail.com
   Sevgilerimle…
   Kars ve Karslı sevdalısı Baki Karakol

  • bakikarakol
   REPLY

   Cahit Bey siteniz http://www.tanyerihaber.com‘ sonra ayırt (fark) ettim, tıklayıp girdim.
   Dikkatimden kaçtığı için kusura bakmayın…
   Yanılmıyorsam, Avcılar’da “İstanbul’daki Karslılar Derneği” bir dernek var; derneğin, rahmetli babanızın arkadaşı rahmetli Bahçeli Taşçı’nın oğlu Milli Eğitim eski Müfettişi ve önceki yıllarda Kars CHP İl Başkanı Yücel Taşçı da başkanıydı.
   Siz de Avcılar yöresinde olduğunuz için babadostunun oğlu Yücel Taşşı’yı tanıyabileceğinizi düşündüm.
   İyi sabahlar…
   Baki K.

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.