YOKSA O ZAMAN DA JETON DÜŞMEMESİ, İLERİDE, SEÇİM AMAÇLI MAĞDURİYET ALGISI YARATMANIN BİLİNÇLİ EYLEMİ MİYDİ?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın “özgül ağırlıklı” ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, partisinin, 6 Şubat 2022 Cumartesi günü Ankara Kızılcahamam’daki etkinliğinde ettiği “Bizim Cumhurbaşkanı adayımız nettir, o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnanıyorum ki, 2023 yılının Haziran ayında yapılacak seçimde Sayın Erdoğan açık ara farkla seçimi kazanacak ve Cumhur İttifakı da yeni bir zafere imza atacaktır. Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı’dır. Ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır. Şayet bu maksatlı ve mesnetsiz tartışma genişletilip, Sabih Kanadoğlu ve buna benzer kuşkulu isimler ortamı germeye kalkışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız, çekinmeyiz, geri durmayız. Nitekim Cumhurbaşkanı’nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız. Hiç kimse bulanık suda balık avlamasın, kutuplaşmadan rant devşirmenin hevesine kapılmasın, Sayın Erdoğan’ın önünü keseceğini zannetmesin, ham hayal peşinde de koşmasın” https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/devlet-bahceli-bizim-cumhurbaskani-adayimiz-nettir-6936901/?utm_source=dengage&utm_medium=push&utm_campaign=bah%C3%A7eliad&dn_send_id=1350&dn_channel=web_push sözlerinden bir gün sonra, özetle “Cumhurbaşkanı’nın 3. kez adaylıkla ilgili sorunu yok. Zaten ikinci adaylığı. Ben bu konuda bir makale yayınlayacağım. Hukuken hiç bir tartışma yoktur. 3 değil 2 kez adaylık söz konusudur. Hukuki boyutuyla ilgili olarak akademik çalışmayı ben yayınlayacağım. Hukuki sorun olmayacağını, tartışmaların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebilirim” 

https://www.gercekgundem.com/siyaset/325346/erdogan-3-kez-aday-olabilecek-mi-tbmm-baskani-mustafa-sentoptan-makale-yaniti?utm_source=share-twitter diye konuşan Kamutay (TBMM) BaşkanıTekirdağ AKP MilletvekiliMustafa Şentop, “makale” yazıp yayınlamadan önce, dün (10 Şubat 2022 Perşembe) AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının 3’üncü kez Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı:

“Hukuki bir tartışma yapmak lazım. Bu konuyu gündeme getiren milletvekilleri boylarını aşan sularda yüzüyorlar. Bu hukukçuların yapacağı bir tartışma. Bu konu 2016 yılının sonlarında verilen bir anayasa değişikliği teklifiyle gündeme geldi. Teklifin gelmesi aşamasından itibaren komisyona havalaesinden itibaren bu sürecin bütün detaylarını biliyorum. Anayasanın 101. maddesiyle ilgili bir değişiklikti. Elimde komisyon raporu var. Bu teklif anayasa değişikliği teklifi, komisyona geldikten sonra komisyon bunu 10 gün süreyle görüştü. Sonra bir rapor hazırlandı. Ben komisyondaki bütün detayları hatırlıyorum. Komisyonda hiçbir arkadaş, bugün bunu dile getiren muhalefet partilerinden milletvekilleri de var, aday olunamayacağına dair hiçbir şey söylemedikleri gibi tam aksine Sayın Cumhurbaşkanımızın iki defa aday olacağını hatta sonraki seçimde üçüncü defa aday olacağına dair ifadeleri var. 

Komisyon raporu diyor ki, ‘Yürürlükteki ve teklifte yer alan anayasa hükümlerinde ‘cumhurbaşkanı’ ifadesi aynen kullanılmakla beraber mevcut hükümlere göre cumhurbaşkanının görev ve yetkileriyle yürütme içindeki konumu teklifle getirilen hükümlerle esaslı bir şekilde değiştirildiği ve bütünüyle farklı bir hükümet sistemi içinde cumhurbaşkanının düzenlendiği açık bir husus olduğu için, teklifin kanunlaşmasıyla getirilen iki dönem seçilebilme imkanında bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce görev yapmış cumhurbaşkanlarının görev dönemlerinin hesaba katılmayacağı tartışmasızdır.’ Bu konu komisyon raporunda da çok açık bir şekilde ortaya konulmuş. Farklı bir görüş ifade edilmemiş. Aradan 5 sene geçmiş, jeton yeni düşmüş. Arkadaşlarımız yeni bir şeyler bulduklarını zannediyorlar. 

Bu konu nettir. 101. madde dediğimiz bu yeni madde nisan 2018’de yürürlüğe girmiştir.” https://www.gercekgundem.com/siyaset/325870/tbmm-baskani-sentoptan-erdoganin-adayligi-aciklamasi-boylarini-asan-sularda-yuzuyorlar?utm_source=share-twitter

 

Yazacağı makale de bu sözleri gibi olacaksa, vah ki vah!..

 

Ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”, “Başkanlık Sistemi”ne başından beri karşı olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ekim 2016’da, Binali Yıldırım Başkanlığındaki AKP iktidarına, “Anayasa değişikliğini Meclis’e getirin, destek olacağız” içeriğindeki çağrısı ile AKP ve MHP’li heyetlerinin ortak çalışmaları sonucu, Kamutay Anayasa Komisyonu’na geldi.

Anayasa Komisyonu’nun Başkanı, Tekirdağ AKP Milletvekili, Anayasa Hukuku Tarihçisi Prof. Dr. Mustafa Şentop’tu.

 

Ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”, Şentop Başkanlığındaki Kamutay Anayasa Komisyonu’nunda, AKP’li ve MHP’li Milletvekili Üyelerin oylarıyla kabul edildi; 20 Ocak 2017’de de Kamutay Genel Kurulu’ndan 330 oyla geçti.

 

Siyasi kariyerinde “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

24, 25 ve 26. Dönemde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği görevini yürüttü. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK Parti’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönemde AK Parti Tekirdağ Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Aynı dönemde TBMM Başkanvekili olarak görevi yapmakta iken 24 Şubat 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29. Başkanı oldu. 7 Temmuz 2020 tarihinde yeniden TBMM başkanı seçildi” yazan Şentop’a, basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtlarının internet basınında, gazetelerin internet sitelerinde ve kimi televizyonlarda yer almasından hemen sonra, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun yaptığı açıklamayı https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/erdoganin-adayligi-sabih-kanadoglu-sentop-bilgi-eksikliginden-boyle-yorumlar-yapiyor-6944204/ linkinden okumasını öneriyorum.

 

Ve gelelim benim söyleyeceklerime:

İlkin…

Bu konuyu gündeme getiren milletvekilleri boylarını aşan sularda yüzüyorlar, sözünüzle, Devlet Bahçeli’yi mi hedef alıyor, onu mu vurguluyorsunuz Başkan Şentop?” sorumla başlayayım.

Ardından…

Başkan Şentop’a “Aradan 5 sene geçmiş, jeton yeni düşmüş. Arkadaşlarımız yeni bir şeyler bulduklarını zannediyorlar” sözünü anımsatayım.

Başkan Şentop “… jeton yeni düşmüş” diyerek, 18 Maddelik Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında, Başkanı olduğu Kamutay Anayasa Komisyonu’nda 101’inci Maddede ciddi yanlış yapıldığının ve yaptığının ayırtına 5 yıl sonra şimdi varıyor!

Varıyor, aynı zamanda “itiraf” ediyor.

Başkan Şentop, “itirafı”yla, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı’nın “yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olup olamayacağı” konusunda, “Kamutay eğer erken seçim kararı almazsa”,  “aday olamayacağı”nı doğruluyor.

Başkan Şentop bunu ayırt edemiyor veya etmek istemiyor!

Şunun da ayırtında değil:

Başkan Şentop, 5 yıl önceki, 101’incci madde dikkatsizliğinden ötürü, Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın iki büyük ortağı partinin Genel Başkanlarının gözünden düşmüş, öfkesini çekmiştir.

Bu da, “Başkan Şentop’un siyasi yaşamı bitiyor” demektir.

 

Yoksa…

O zaman da jeton düşmemesi, ileride, seçim amaçlı mağduriyet algısı yaratmanın bilinçli eylemi miydi?!.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.