NEDEN “DEVLET” ADI?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

12 Şubat 2022 Cumartesi saat 02.30’da Facebook sayfamdan ve Twitter hesabımdan şu paylaşımı yaptım:

“KIYMETLİ OKUR, BİR SORUM VAR:

2002’DE KENDİ AĞZINDAN ‘BABAM CHP’LİYDİ. SOL İDEOLOJİYE SAHİP BİR AİLEDE YETİŞTİM’ DİYEN VE HASTA CHP’Lİ, HASTA İSMET İNÖNÜ HAYRANI BABA SALİH BEYİN, ŞİMDİLERDE ÇOK FENA CHP KARŞITI KESİLEN  SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANI OĞLU, BİLİR MİSİNİZ KİMDİR?!.

 

Soru işareti (?) bırakan, “Kim abi?” diye soran, “Doğu Perinçek”, “Palyaço Muharrem İnce”, “Deniz Baykal’ın oğlu bana göre”, “Olmaz olaydı” diye yazan okurları bilgilendirmek için bir gün sonra Facebook sayfamdan “PAZARTESİ GÜNKÜ YAZIMIN GİRİŞİNDE O GENEL BAŞKANI YAZACAĞIM…” diye yazdım.

 

İkinci paragraftaki “BABAM CHP’LİYDİ. SOL İDEOLOJİYE SAHİP BİR AİLEDE YETİŞTİM” tümcelerin bitiminde yer alan tümceye, adını yazmadığım “Genel Başkan”ı, okurun şıp şak tanıtacağını düşünerek yer vermedim.

 

O tümce aynen şöyleydi:                                

“AMA AİLENİN İLK ÜLKÜCÜSÜ BENİM.”  

 

Bu üç tümce, 22 Eylül 2002’de Milliyet Gazetesi’nde yayınlanmıştı.

 

Şimdi gelelim okura verdiğim “PAZARTESİ GÜNKÜ YAZIMIN GİRİŞİNDE O GENEL BAŞKANI YAZACAĞIM…” söze:

Üçüncü tümce “AMA AİLENİN İLK ÜLKÜCÜSÜ BENİM”i yazdıktan sonra tanıdığınız gibi…

O Genel Başkan…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli!

 

Bahçeli ile ilgili “bilgi tarama”yı, arama motoru Google’de sürdürürken; yazım tarihi 23 Şubat 2014, yazarının adı, soyadı da yer almayan yazının, aşağıda “linkini verdiğim yazı” ilgilimi çekti.

 

Biraz uzun olmasına karşın bir solukta okudum.

 

“Kökler” konusunda yazılanlar karışıktı; daha doğrusu, yazılanları –bazı “okur yorumları”nda vurgular gibi- ben de gerçekçi, inandırıcı bulamadım.

 

Ama…

 

İlk evliliğinden 2, ikinci evliliğinden 4 çocuğu olan, CHP’li ve İsmet İnönü hayranı baba Salih Bahçeli, çocuklarının adlarını Turan (Bahçeli), Serpil (Bahçeli), Nurten (Fettahlıoğlu), Servet (Bahçeli), Semiha (Bahçeli) korken, çocuklarından birine Devlet (Bahçeli) adını neden koydu?!

 

Usuma (aklıma) takılan buydu.

 

Yazım altında linkini verdiğim ve okumanızı istediğim yazıda, usuma takılan sorunun yanıtını aradım.

Bulamadım.

 

Benim aradığım, bilgilenmek istediğim, 1 Ocak 1948 doğumlu Devlet Bahçeli’nin doğum öncesi “kökleri” değil, “doğum sonraki yaşamı”ydı.

 

Biyografide sanki yazılmayanlar vardı!

 

“Devlet” adının neden verildiği yoksa “yazılmayanlar”da mıydı?

Bilmiyorum.

 

Belki de…

Hiç böyle bir şey yok.

Baba merhum Salih Bahçeli, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sevgisinden ötürü, “zeki çocuğu”nun adını, devletinin hizmetinde, devletine yararlı biri olsun diye “Devlet” koydu.

 

Bu konuda da bilgi sahibi değilim.

 

https://www.turkishnews.com/tr/content/2014/02/23/devlet-bahcelinin-kutugune-bakildi-soyundaki-ermenilere-ulasildi/ linkinden çıkaracaklarınız ve benimle paylaşacaklarınız olursa, sevinirim…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.