“ADI LAZIM DEĞİL”İN SAÇMALIĞI, BAHÇELİ’NİN DE SÖZLERİYLE ÇELİŞMESİ, KENDİ SAVINI KENDİSİNİN ÇÜRÜTMESİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

“Erdoğan’ın adaylığına karşı üçüncü dönem itirazı yapacak mısınız?” sorusuna, partim CHP’min ne yazık ki başındaki “adı lazım değil”, varsın “Yok hayır. Net; aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Başkaları tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız. Bu sandık gelmeli, demokratik ölçüler içinde hepimiz gidip sandıkta oy kullanmalıyız ve bir karabasandan bu ülkenin kurtulması lazım. Bu sonbaharda seçim olabilir; soğukkanlılıkla sandığı bekleyeceğiz” https://haber.sol.org.tr/haber/kilicdaroglu-erdoganin-3uncu-donem-adayligina-itirazimiz-yok-325356 diyerek, s a ç m a l a s ı n !..

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin, 7 Şubat 2022 Pazar günü Ankara Kızılcahamam’daki etkinliğinde konuşmuş “Bizim Cumhurbaşkanı adayımız nettir, o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnanıyorum ki, 2023 yılının Haziran ayında yapılacak seçimde Sayın Erdoğan açık ara farkla seçimi kazanacak ve Cumhur İttifakı da yeni bir zafere imza atacaktır.

Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı’dır. Ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Şayet bu maksatlı ve mesnetsiz tartışma genişletilip, Sabih Kanadoğlu ve buna benzer kuşkulu isimler ortamı germeye kalkışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız, çekinmeyiz, geri durmayız.

Nitekim Cumhurbaşkanı’nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız.

Hiç kimse bulanık suda balık avlamasın, kutuplaşmadan rant devşirmenin hevesine kapılmasın, Sayın Erdoğan’ın önünü keseceğini zannetmesin, ham hayal peşinde de koşmasın.”

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/devlet-bahceli-bizim-cumhurbaskani-adayimiz-nettir-6936901/?utm_source=dengage&utm_medium=push&utm_campaign=bah%C3%A7eliad&dn_send_id=1350&dn_channel=web_push demiş.

 

“Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle uyumlu, en geniş demokratik katılımın sağlandığı, toplumun her kesiminin önerilerinin dikkate alındığı, Başkanlık Sistemi’ni kurumsallaştıran yeni bir anayasanın hazırlanması konusunda çalışacak ve bu uğurda siyasi faaliyetlerini yoğunlaştıracaktır.”

http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4953/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin___Merkez_Yonetim_Kurulu_Merkez_Disiplin_Kurulu_ve_Milletvekill.html sözlerin de sahibi Devlet Bahçeli’ye sormak isterim:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diyerek övgüler dizdiğiniz ucube sistemin tam adı “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” değil midir?

“Partili” sözcüğünü neden söylemiyorsunuz?

Eğer ucube sistem “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” değilse, 12’inci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP Genel Başkanı da olmaması gerekmiyor mu?

Yasalaşmasında ve yürürlüğe konulmasında yadsınamaz katkınız olan ve başından beri övgüler dizip durduğunuz ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nden vaz mı geçeceksiniz ki, “Başkanlık Sistemi”nden ve “Başkanlık Sistemi” için yeni bir anayasa hazırlığından söz ediyorsunuz?

“Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı’dır. Ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır” dedikten sonra “Nitekim Cumhurbaşkanı’nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız” dediğinizin ve böyle diyerek, çelişkiye düştüğünüzün, önceki sözlerinizi çürüttüğünüzün ayırtında (farkında) mısınız?

16 Nisan 2017’de yapılan halkoylamasıyla (referandumla) 18 maddesi yüzde 48.59 (23 milyon 779 bin 141) “Hayır oy”a karşılık, yüzde 51,41  (25 milyon 157 bin 463) “Evet oy”la değişen Anayasa’nın 101’inci ve 116’ıncı maddelerinde https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/02/20170211-1.htm yazılanları unuttunuz mu?

Dediğiniz gibi…

Madem, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin “ilk Cumhurbaşkanı”dır, bu, Anayasa’nın değişen ilgili maddelerinde neden yazılmamış, neden “1’inci Cumhurbaşkanı” demiyorsunuz, denilmiyor, “12’inci Cumhurbaşkanı” diyorsunuz, deniliyor, kayıtlarda böyle yer alıyor?

 

Bu sorularımdan…

Dün “Cumhurbaşkanı’nın 3. kez adaylıkla ilgili sorunu yok. Zaten ikinci adaylığı. Ben bu konuda bir makale yayınlayacağım.

“Hukuken hiç bir tartışma yoktur. 3 değil 2 kez adaylık söz konusudur. Hukuki boyutuyla ilgili olarak akademik çalışmayı ben yayınlayacağım. Hukuki sorun olmayacağını, tartışmaların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebilirim.” 

https://www.gercekgundem.com/siyaset/325346/erdogan-3-kez-aday-olabilecek-mi-tbmm-baskani-mustafa-sentoptan-makale-yaniti?utm_source=share-twitter diyen, Kamutay (TBMM) Başkanı –Tekirdağ AKP Milletvekili- Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Şentop da payına düşeni alsın…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.