CUMHUR İTTİFAKI’NA CAN SİMİDİ GİBİ SARILAN BAHÇELİ, 50+1’E MAHKÛM!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Dün Salı, üç siyasi partinin (MHP, HDP ve CHP’nin) Kamutay’da (TBMM’de) grup toplantısı günüydü.

Genel Başkanlar çıktılar konuştular.

 

Partim CHP’nin başındaki “adı lazım değil”in grup konuşmasını yarın irdeleyeceğim.

“Türkiye’nin köklü partisi” dediği MHP’nin ne hale geldiğini kendine dert etmesini, hele de Cumartesi (13 Kasım 2021) günkü “helalleşme çıkışı”na getirdiği açılımı enine boyuna yazacağım.

 

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan’ın sözlerine de girmeyeceğim.

 

Ama…

Cumhur İttifakı’nın, -yadsısa da- Cumhur İttifakı İktidarı’nın özgül ağırlıklı ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmasına ayrıntılı girmeden, konuşmasından çıkardıklarıma özetlemeye değineceğim.

 

Dünkü Başkent Millet Bahçesi’nde Yerel Yönetimler Gençlik Festivali’ndeki konuşmasında, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “Şu İYİ Parti’nin başındaki kadın, kardeşlerim, bu kadın nasıl küfrediyor. Beni bağışlayın, söyleyeceğim, parlamento çatısı altında, yavşaklar diyecek kadar ileri giden bir kadın.

Bunda ne edep var ne adap var. Başkanı bu şekilde küfrederse, onun milletvekili ondan farklı olur mu?

Üzüm üzüme baka baka kararır. Sen bir kadınsın ya. Bir kadın nasıl oluyor da bu şekilde küfür ediyor.

Bunların suyu kaynadı ama bunların suyunu tam manasıyla kaynatmaya var mıyız? 2023’e hazır mıyız?” https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/cumhurbaskani-erdogandan-aksenere-sert-tepki-6772138/?utm_source=anasayfa&utm_medium=free&utm_campaign=alt_surmanset sözleriyle ağır yergilerde bulunan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı -anımsanacaktır- geçenlerde kabul ettiği Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık” dediğini Karamollaoğlu’nun ağzından duyduk.

Bundan iki gün önce de (9 Kasım 2021 Salı) Devlet Bahçeli grup konuşmasında “Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhur İttifakı’nın bir ortağı olsa da işlevi ve üstlendiği demokratik sorumluluğu muhalefettir, bunun yanı sıra TBMM’de denge ve denetleme göreviyle mesuldür” demişti, gündem olmuştu.

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, Karamollaoğlu’na söyledikleri de gündem olmuştu.

 

Bahçeli’nin dünkü grup konuşmasını televizyonlardan izlediniz mi, radyolardan dinlediniz mi, gazetelerden ve internet basınından okudunuz mu, bilmiyorum.

İzlememiş, dinlememiş, okumamış olasılığına karşılık, Bahçeli’nin grup konuşmasını içeren linki http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/4909/mhp/Milliyetci_Hareket_Partisi_Genel_Baskani_Sayin_Devlet_BAHCELI__nin_TBMM_Grup_Toplantisinda_yapmis_olduklari_konusma_16_Kasim.html verme gereksinimini duydum.

Ayrıntıya girmeyeceğim için, yazacaklarımın daha iyi anlaşılması için linki tıklayıp okumanızı istiyorum.

 

Bilindiği gibi…

“50+1” tartışısına, AKP eski Milletvekili, eski Bakan ve halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek de, Sözcü Gazetesi’nden Aytuç Erkin’e ettiği “Yüzde 50+1 doğru olmadı. Bugün de sıkıntı yarattı, yarın da yaratır” https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/aytunc-erkin/yuzde-50-arti-1-dogru-olmadi-bugun-sikinti-yaratti-yarin-da-yaratir-6767485/ sözleriyle katıldı.

 

Bahçeli dünkü grup konuşmasına, Çiçek’e yüklendi.

Aslında bu yükleniş, Çiçek üzerinden, yalanlanmayan “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o zaman bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık” tümcelerini eden Cumhur İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı İktidarı’nın büyük ortağı AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanına –bir anlamda- göndermeydi de.

 

Bahçeli bir hafta önceki grup konuşmasında olduğu gibi, dünkü grup konuşmasında da hep “Cumhur İttifakı ortaklığı”na vurgu yapıyor, “Cumhur İttifakı İktidarı ortaklığı”ndan söz etmiyor.

Çünkü…

Cumhur İttifakı İktidarı’nın yaptıklarının altına girmek, sorumluluk almak istemiyor.

Ama…

“Cumhur İttifakı”ndan da vazgeçmiyor.

“Cumhur İttifakı ortaklığı”na can simidi gibi sarılmış, hiç bırakmak niyetinde de değil.

Şundan:

Yapılacak ilk seçimde, “Cumhur İttifakı” dağılır, MHP seçime tek başına girecek olursa, ne yüzde 10, ne de -değiştirilmesi durumunda- yüzde 7 barajını geçemeyeceklerini çok net biliyor.

Bu nedenle…

50+1’e mahkûm, 50+1 yergilerine sert çıkışlar yapıyor.

 

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, ortağının bu yumuşak karnıyakalamış; oradan, ortağının restlerini görüyor, baskılarını püskürtüyor.

 

Cemil Çiçek’ten sonra, gazeteci kökenli, 24, 25 ve 26’ıncı dönem Gaziantep AKP Milletvekili, şu anda da AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar’ın, dün saat 13,19’da @samiltayyar27 tivit hesabından gerçekleştirdiği iki paylaşımıyla, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının, Bahçeli’ye yanıt içeriğindeki 50+1 düşüncesi, tavrı anlaşılır netlikte ortaya konulmuş, sergilenmiş oluyor.

 

Tayyar’ın ilk paylaşımı “Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var. 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı. Düzeltilebilirdi, vakti geçti. Yeni tartışma, seçimle ilişkilendirilir. Kazanmaya odaklanmalı, kazanınca biz değiştirmeliyiz.”

https://twitter.com/samiltayyar27/status/1460553043523612672, hemen ardımdan ikinci paylaşımı ise Çok basit, orana gerek yok. İsteyen istediğiyle bir araya gelir. En çok oyu alan kazanır. Siyasette gerginlik azalır, 50+1 tehdit olmaktan çıkar, sistem rahatlar.”

https://twitter.com/samiltayyar27/status/1460553043523612672 biçiminde.

“Bahçeli, er geç Şamil Tayyar’a yanıt verecektir” diye düşünüyorum…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.