İSTANBUL KANALI HALKA NE ZAMAN OYLATILDI Kİ, “HALKTAN ONAY ALINDI” DENİLİYOR?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

27 Nisan 2011

İktidarda AKP

Başbakan, AKP Genel Başkanı

(Şimdiki AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı.)

Başbakan, “En büyük hayalim” dediği projeyi açıkladı:

“Kanal İstanbul”!

(Doğru söylemi, yazılımı: İstanbul Kanalı.)

Tepkiler çığ gibi oldu.

Aradan 3 yıl 4 ay geçti.

10 Ağustos 2014’e gelindi.

Daha önce yapılan Anayasa değişikliği ile bu tarihte Türkiye’de ilk kez 12’inci Cumhurbaşkanı, halk tarafından seçildi.

Birinci turda kazanan, CHP ve MHP’nin ortak adayıEkmeleddin İhsanoğlu” karşısında AKP’nin adayı AKP Genel Başkanı’ydı.

Burada Anayasa’ya bir aykırılık vardı:

Anayasa’da düzenleme yapılmadı, ama AKP Genel Başkanı, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak, Başbakanlık görevinden istifa etmeden seçimlere girdi, vatandaştan oy aldı ve “ilk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı” oldu.

(Başbakanlıktan ve AKP Genel Başkanlığından istifa, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra geldi.)

Bu sonuçta, CHP ve MHP’nin “Ekmeleddin İhsanoğlu”nu ortak aday göstermesinin katkısı yadsınamaz!

12’inci Cumhurbaşkanı, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ve 1 Kasım 2018 Milletvekili Genel Seçimleri süreçlerinde, İstanbul Kanalı ile ilgili bir söylemde bulundu.

Çünkü…

İstanbul Kanalı’na yönelik karşıtlık, yergiler her geçen gün artıyordu.

16 Nisan 2017’deki Anayasa değişikliği ile ucube diye tanımlanan “Partili Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi”nin, “atı alan Üsküdar’a geçtianlayışı ve bir milyonun üzerindeki mühürsüz oyun Yüksek Seçim Kurulu kararıyla geçerli sayılması vakasıyla “kabul edildi”ği resmen ilan edilince, AKP’ye kaydını yenileyen ve yapılan olağanüstü kurultayla “AKP Genel Başkanı” sıfatını alan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, seçim sonuçlarını, İstanbul Kanalı’nın halk tarafından onaylandığını söyledi!

Azınlık inandı, çoğunluk inanmadı!

İstanbul Kanalı’na hayırı ise daha bir çoğalttı!

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na “Bakanunvanı ile atanan yüksek bürokrat Murat Kurum, Bakanlığın, 2022 yılı bütçesinin Kamutay (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde Milletvekillerinin soru ve yergilerini yanıtlarken, dedi ki:

Kanal İstanbul’u kime sordunuz, diyenlere cevabımız şu: Milletimize sorduk. Yüzyılın en büyük, Cumhuriyet tarihinin en muazzam projesi Kanal İstanbul’u defalarca anlattım. Burada da anlattım. Yine anlatayım. Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanımızın milletinin onayına sunduğu, milletin de onay verdiği büyük bir projedir. Kanal İstanbul, boğazımızın özgürlük projesidir. Yüzde 52’si yeşil alanlardan oluşan Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesidir. Yapacağımız rezerv konutlarla İstanbul’u depreme hazırlayan büyük bir dönüşüm projesidir.” https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/bakan-kurum-kanal-istanbul-milletin-onay-verdigi-buyuk-bir-projedir-1884104

17 Nisan 2011’de “En büyük hayalim” denilerek, kamuoyuna açıklanan  İstanbul Kanalı ?!

Halk hangi seçimde veya  seçimlerde İstanbul Kanalı için KABUL oyu kullandı?!

Böyle bir şey olmadı!

Olmayanı “Oldu” diye dile getirmenin anlamı ne?!

Açıklanan projeden sonra yapılan seçim sonuçlarını, projenin halk tarafından onaylandığı anlamı nasıl çıkarılıyor, anlayabilmiş değilim!

Ama…

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, güzel yanıt vermiş:

Çevre Bakanı Sayın Murat Kurum, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kanal İstanbul ile ilgili, yine, akla ziyan açıklamalarda bulundu. Biz kendisine, ‘Bu ucube proje için, İstanbul Büyükşehir Belediyemizin, sayısız bilim insanının görüşlerini neden dikkate almıyorsunuz?’ diye soruyoruz. Sayın Bakan çıkıyor, ‘Biz millete sorduk, onayını aldık’ diyor. Buradan soruyoruz: Siz bu projeyi ne zaman halka sordunuz da, onay aldınız? Şunu da söyleyelim: Sizin onay belgeniz yok ama bizim ret belgemiz var. Bizim belgemiz, saatlerce noter kuyruğunda bekleyip bu projeye itiraz eden insanlarımızdır.

Sayın Bakan hamaset yaparak, bu projeyi aklayamaz. Bu iktidar artık vatandaşın aklıyla alay etmekten vazgeçmelidir. Eğer Sayın Bakan bir onay arıyorsa şunu bilmelidir: İstanbul halkı, son seçimlerde, 800 bin oy farkıyla Kanal İstanbul’a ‘hayır’ demiştir. ‘Kanal İstanbul’u inadına yapacağız’ diyenler değil, ‘İstanbul’a ihanet etmeyeceğiz’ diyenler kazanmıştır.

Ve siz ne yaparsanız yapın Kanal İstanbul projesi yapılmayacaktır. Çünkü iktidarın siyasi ömrü, ülkemize bu ihaneti yapmaya yetmeyecektir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/bakan-kurumun-kanal-istanbul-iddiasina-chpli-torundan-yanit-1884245

 

Başka da söze gerek yok…

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.