“CUMHUR İTTİFAKI”NDAN SÖZ ETTİ, “PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ”NDEN ETMEDİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

AKP, 7’inci olağan büyük kongresini, yollarda, kongrenin yapıldığı salonun önünde, içinde, pandemi kurallarına uymayarak, yaptı!
Korona virüsü taşıdı, yaydı!
Hınca hınç dolu salonda, 8-10 yaşlarında kız-erkek çocuklar, kadınların kucaklarında emzikli bebekler vardı!
Bütün bunlar, ülkeyi yöneten siyasi kadronun ve onların başındaki “seçilmiş tek yetkili” AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanının gözünde oluyordu!
Muhaletin de!..
Toplum sağlığını ciddi biçimde olumsuz etkileyen/etkileyecek bu durum yargıya taşınmayacak, halka anlatılmayacak, AKP’nin yaptığı yanına kar kalacak!

“Güven ve istikrar” sloganlı kongrenin ilk konuşmasını, kongrenin yapılacağı salon önünde, pandemi önlemleri hiçe sayılarak, toplanan/toplantılan kalabalığa yaparken “Kar yağışı tüm mikropları temizler” tümcesini de etme gereksinimi duyan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, salon içindeki, yaklaşık iki saat süren “kongre konuşması” ile bekleneni veremedi, tam bir hayal kırıklığı yarattı.
Oysa…
Beş gün önce, “kongre konuşması”nın, “2023’ün manifestosu” olacağını söylemişti!
Olmadı!
Ama…
“2023 hedefleri”nin ne olduğunun ipuçlarını verdi. https://t24.com.tr/haber/canli-akp-nin-7-nci-olagan-buyuk-kongresi-basladi,941156
Böylece…
Dünkü kongreye kadar “AKP Genel Başkan Yardımcısı”, kongre sonrasında “AKP Grup Başkanvekili” olan Kahramanmaraş AKP Milletvekili Mahir Ünal’ın “Biz daha yeni başlıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız her şey aslında hazırlıktı. Hazırlıklarımızı tamamlamamız 19 yıl sürdü ve asıl şimdi başlıyoruz” https://www.t24.com.tr/haber/akp-genel-baskan-yardimcisi-mahir-unal-hazirliklarimizi-tamamlamamiz-19-yil-surdu-asil-simdi-basliyoruz,940915 demesi de anlaşılır oldu!

Uzun uzun yazmayacağım…
“İman varsa, imkan var” diyen AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, ayetler okuyarak sürdürdüğü konuşmasında “yeni anayasa”ya ve “aile”ye, “eğitim”e, “kültür”e vurgu yaptı.
Vurgular “siyasal İslam” içerikliydi, orayı işaret ediyordu!
Böylece…
2023 hedeflerinin, Yürürlükteki 1982 Anayasası’nın değişmeyen ilk 4 maddesinin yer almayacağı “İslam Cumhuriyeti Anayasası”nı, demokratik, laik Atatürk Türkiye’sinde gerçekleştirmek, bu anayasa çerçevesinde “aile, eğitim, kültür” yapısını oluşturmak olduğu anlaşılırlık kazandı!

“Cumhur İttifakı” ve “Cumhur İttifakı İktidarı” ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkürler ettikten sonra “Türkiye önce 2023 hedeflerine, ardından 2053 vizyonuna bu ittifakla (Cumhur İttifakı) kavuşacak” tümcesini ederek, kararlılık sergileyen AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, durduk yere “2053 vizyonunun hamurunu aile, eğitim ve kültürle yoğuracağız” demedi!
Bahçeli de, partisinin 18 Mart 2021 Perşembe günkü 13’üncü olağan kurultaylarında, aynı kararlılığı göstermiş, “2023 ve takip eden on yılları kapsayan stratejik hedeflerimizin ilki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; daha yerinde bir ifadeyle, Türk Tipi Başkanlık Modeli…” diye konuşmuştu.

Ne var ki…
Bahçeli’nin “Türkiye, tarihinin en önemli yönetim reformu” sözcükleriyle tanımladığı “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nden, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı, bir kerelik olsun söz etmedi!
Neden acaba?!
Parti yönetiminde “İki Genel Başkanvekili” yapılanmasına gitmesi ne içindi?!
2023’ün Haziran’ındaki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminden önce veya sonra “Parti Genel Başkanlığı”nı mı bırakacak?!

Öyle sanıyorum; içeriğini vurguladığım, hazırlayacakları anayasayı, 2022 yılı Ekim veya Kasım ayında halkoyuna sunacaklar.
Kabul edilmesi için çok çaba gösterecekler.
Kabul edilmemesi için çaba göstereceklere, ellerinden geleni yapacaklar!
Can yakacaklar!
Hileli sayımlar olacak!
Sandıklar çalınacak, kaçırılacak!
İlçe, il seçim kurullarından ve Yüksek Seçim Kurulu’ndan “yanlı kararlar” birbirini kovalayacak!
Vb…
Çünkü…
Bu halkoylaması, siyasi yaşamlarını belirleyecek!
Yitirirlerse, siyasi yaşamları bitecek!
Kazanırlarsa, Türkiye yitirecek!
Ama öyle olmayacak!
Çünkü kazanamayacaklar!
Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünya lideri Kemal Atatürk dönemindeki gibi, gene bölgesinde güneş gibi ışık saçacak, bir Pakistan, bir Afganistan, bir İran, Irak, Suriye, Sudi Arabistan vb olmayacak!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.