EMPERYALİST ABD’NİN ANKARA YENİ BÜYÜKELÇİSİ, TÜRKİYE’DE, SÖZDE “ERMENİ SOYKIRIM ZIRVASI”NI ANMAYA KALKAR MI?!.

  • 0
150 150 bakikarakol

6 Ocak 2022 Perşembe günü Cumhuriyet Gazetesi’nde ABD’nin yeni büyükelçisi, yarın Ankara’ya geliyor” https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/abdnin-yeni-buyukelcisi-yarin-ankaraya-geliyor-1898218 başlıklı bir haber yayınlandı.

Haber aynen şöyleydi:

“ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye büyükelçi olarak atadığı eski Senatör Jeff Flake, yarın Ankara’ya gelecek.

20 Ocak 2021’de göreve gelen ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ayında yaptığı bir açıklamayla, Ağustos 2019’dan bu yana Ankara’da görev yapan deneyimli diplomat David Satterfield’in yerine eski Cumhuriyetçi Arizona Senatörü Jeff Flake‘i ABD’nin yeni Türkiye Büyükelçisi adayı göstermişti.

Flake‘in büyükelçiliği, 16 Ekim’de Senato Dış İlişkiler Komisyonu, 26 Ekim’de de Senato Genel Kurulu’nda Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeleri tarafından oybirliğiyle onaylanmıştı. Eski senatör, yeni Büyükelçi Flake, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de katımıyla 7 Aralık’ta düzenlenen törende yemin etmiş ve görevi resmiyet kazanmıştı.

Biden‘ın, Ankara’ya, Dışişleri’nden bir kariyer diplomat yerine siyasi bir kişiliği göndermesi ‘sürpriz bir karar’ olarak görülmüş ve AKP hükümetinin yine bir siyasi olan Murat Mercan’ı Washington’a göndermesine yanıt olduğu değerlendirmeleri yapılmıştı.

Flake geçmişte 1915’i ‘soykırım’ olarak nitelendirmemiş ve F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmaması konusunda karşı oy kullanmıştı. Flake, Rahip Brunson’un serbest bırakılması hakkındaki mektuba da imza atmıştı.”

 

Bülent Ecevit dönemi DSP’nin Ankara Milletvekili ve Kamutay’ın (TBMM’nin) DSP’li Başkanvekili gazeteci yazar Uluç Gürkan, anılan haberin yayınlandığı gün, @Uluc_Gurkan Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Ankara’ya geliyormuş. Hangi yüzle?.. Adam Senatör iken her oylamada Türkiye’ye karşı olmuştu. Biden’ın Büyükelçi adayı olduğunda da Senato’da bir soru üzerine ‘Türkiye’de Ermeni soykırımını anacağım’ demişti. ‘İtimat mektubu’ kabul edilebilir mi?”

https://twitter.com/Uluc_Gurkan/status/1479181213629878272

 

Çok güzel paylaşım!

Meslek büyüğüm Uluç Gürkan üstadıma teşekkür ediyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Ben de “Hangi yüzle?..” ve “İtimat mektubu, kabul edilebilir mi?” diye soruyorum.

 

(Bu arada…

Kaçırmış olabilirim:

“İtimat Mektubu” kabul edildi mi?

Edildiyse, siz can dostlarım, bana yazar mısınız?)

 

Gönlüm, kabul edilmemesinden yana.

Ama…

İçim sızlasa da…

Öngörüm:

“İtimat Mektubu”nun kabul edileceği yönünde!

 

“Kabul edildiği”ni düşünelim.

Emperyalist ABD’nin, Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, kişiliğine, gazeteciliğine, yazarlığına ve siyasasına, siyasetçiliğine saygı duyduğum Uluç Gürkan ustamın vurguladığı gibi, Ankara’ da ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde, dahası “ABD’nin Ankara Büyükelçisi” sıfatıyla, kendi ülkesinde veya dünyanın bir ülkesinde, örneğin Ermenistan’da, sözde “Ermeni Soykırım zırvası”nı “anma”ya kalkar mı?!

 

Kalkarsa…

Türkiye’yi yönetenlerin tavrı, tepkisi ne olur?

Cuma günü (7 Ocak 2022) Ankara’ya gelerek, görevine başlayacak Büyükelçiyi İstenmeyen adam ilan edip ülkesine geri mi gönderecekler, yoksa sineye mi çekecekler?

Eğer sessiz kalırlarsa…

Bilsinler ki…

Türkiye ayağa kalkar, iktidarları da, siyasi yaşamları da biter!

 

Öteki tür yaparlarsa -emperyalist ABD’nin Ankara’ya yeni atadığı Büyükelçisi Jeff FlakeTürkiye’de Ermeni soykırımını anama”ya kalktığı taktirde “İstenmeyen Adam” ilan edip kısa sürede de ülkesine geri gönderirlerse- kafalarda “Yapılacak seçimleri etkilemek amacıyla ABD ile ortaklaşa, Türk halkına algı operasyonu’ mu çekiliyor” kuşkusu oluşacak ve fokur fokur kaynayacak!

 

Zaten…

Böyle bir Büyükelçi’nin atanması, başlı başına, içinde çok senaryoları barındıran bir operasyon!

 

Doğrusu…

İktidarda olanlar kadar muhalefetin tavrını, tepkisini, nasıl bir siyasa belirleyeceklerini, nasıl bir siyasi yol izleyeceklerini de merak ediyorum!

Yoksa…

İktidarın değirmenine su mu taşırlar?!.

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.