HER ŞEY, ATATÜRK’ÜMÜN DÜŞÜNCELERİ, PARTİM CHP’M, CHP’Lİ DÜŞÜNDAŞLARIM, HALKIM VE HALKLAR İÇİN!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Partim CHP’min 8’inci Genel Başkanı Özgür Özel’in “CHP’liliği” ve “Nasıl bir Genel Başkan olacağı”na ilişkin düşüncemi, 17 Eylül 2023 Çarşamba günlü KURULTAYDA KEMAL KILIÇDAROĞLU VEYA ÖZGÜR ÖZEL KAZANIRSA!.. VE KARS’IN “BÜYÜKERŞEN”İ!. https://bakikarakol.com/kurultayda-kemal-kilicdaroglu-veya-ozgur-ozel-kazanirsa-ve-karsin-buyukerseni/ başlıklı yazımda; ayrıca da kimi twitter ve facebook paylaşımlarımda bilginize sunmuştum; tekrara girmeyeceğim.

 

5 Kasım 2023 Cumartesi gecesi yapılan 38’inci Olağan Kurutultay’da, “Genel Başkan” seçilen Özgür Özel, bir hafta sonra (10 Kasım 2023 Cuma) Kamutay’da (TBMM’de) gece yarısı olağanüstü parti grup toplantısı yaptı, “Gölge Kabine ve İdari Görevler”den oluşan 24 kişilik “Merkez Yönetim Kurulu”nu (MYK’sını) açıkladı. https://chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-ozgur-ozel-golge-kabine-ve-dari-gorevlerden-olusan-mykyi-acikladi

Birkaç saat sonra da twitterdan ve facebooktan BENİ YANILTMAN DİLEĞİ İLE… YOLUN AÇIK OLSUN… SUNUMUNDA İÇTENLİĞİN, KARARLILIĞIN SÜRDÜĞÜ SÜRECE YANINDA OLACAĞIM, SÜRMEDİĞİNDE DE KARŞINDA PARYİM CHP’MİN ÇİÇEYİ BURNUNDA, GENÇ GENEL BAŞKANI… https://twitter.com/BakiKarakol/status/1723343206090186848 diye  paylaşımda bulundum.

Genel Başkan Özgür Özel’le ilgili siyasi düşünceme, öngörüme bağlı kalarak; yergilerde bulunduğum kadar, beğenilerde de bulumdum; çünkü Nisan 2024 sonlarına kadar süre verdim.

O nedenle, “BENİ YANILTMAN DİLEYİ İLE…” diye yazdım.

 

Genel Başkan Özel, MYK’sını ve sunumun beğenmiştim.

Ancak…

Beğenirken, “umutsuzluğumu” vurgulamak isterim!

 

Dünkü (14 Kasım 2023 Salı) olağan parti grup konuşmasında kimi ettiği, kimi de etmediği sözlerinde “yanılmadığım”ı, beni “yanıltmadığı”nı gözlemledim!

“Üzüldüm!

 

Grup konuşmasına geçmeden, 7 Kasım 2023 Salı günü memleketi ve seçim bölgesi Manisa’ya gittiğine değinmeliyim:

Özel, Manisa CHP İl Başkanlığı binası önünde gerçekleştirdiği konuşmada “… Partinin kapıları açık. Üye yapalım…”  https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/ozgur-ozel-soz-verdi-istisnasiz-uygulanacak-7854749/ deyince, aynı gün ÖZ BE ÖZ CHP’LİYİM AMA ÜYE DEĞİLİM… EMEKLİ GAZETECİ OLARAK, SİYASİ YERGİLERİMDEN ÖTÜRÜ “İHRAÇ” EDİLMEYECEĞİMİN SÖZÜNÜ ALMAK İSTERİM. ALABİLECEK MİYİM?!. BEKLEYECEĞİM… https://twitter.com/BakiKarakol/status/1721880823631401456 paylaşımında bulundum.

Osmaniye’ye geçti.

Halk TV muhabirinin sorusu üzerine Manisa’ya annesi ve babasıyla “helalleşme”ye gittiğini söylemesi, “Genel Başkanda nedir bu ‘helalleşme’ gibi dinci söylemler tutkusu?!” diye düşünmeme ve mırıldanmama neden oldu.

Konuşması bitiminde de, daha platformun merdivenlerinden ineriken gazeteciler arasına düştü.

Önseçimle ilgili soruya yanıtında “temayül” sözcüğünü kullanması da ne demek oluyordu?!

 

Türkçe “Eğilim” sözcüğü yerine neden Arapça “temayül” sözcüğü?!

 

CHP’li ve Atatürkçü olmanın ana özelliklerinden biri, “Öz Türkçe’ci” olmak değil midir?!

 

 

Bunu, en başta CHP Genel Başkanının, yaşayan eski veya önceki Genel Başkanların ve onların her birinin kadrolarının bilmesi gerekmiyor mu?!

 

Bilmeyende, “ciddi sorun” var demektir!

 

Gelelim dünkü grup konuşmasına…

 

Genel Başkan Özgür Özel; kendisinden önceki, 38’inci Olağan Kurultay’da yendiği Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık Genel Başkanlığı süresinde, nasıl bir CHP Genel Başkanı olduğunu, nasıl bir CHP Genel Başkanlığı yaptığını bilmiyor mu ki…

Ve…

En son, Kurultay’ın açış konuşmasında CHP, kimi CHP’li yöneticiler ve kadrolar tarafından arkasından hançerlendiğini söylediğini unuttu mu ki…

Kurultay’da ve Kurultay öncesinde yaptığı “Kemal Kılıçdaroğlu gözellemeleri”ni dünkü olağan ilk grup konuşmasında sürdürdü?!

 

O sözler şöyle:

“Tek adam rejiminin gittikçe otoriterleştiği, demokrasi kanallarını tıkadığı, hukuku rafa kaldırdığı bir dönemde, 13 yıl boyunca partimizin Genel Başkanı olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı büyük bir mücadele vermiş, Artvin Şavşat’ta 1 şehit verdiğimiz silahlı saldırıda PKK terör örgütünün hedefi olmuş. Çubuk’ta bir şehit cenazesinde linç girişimine uğramış, Ankara’dan İstanbul’a 432 kilometre hak hukuk, adalet diye yürümüş, bana, bu salondaki herkese ve partimize çok büyük emeği olan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu saygıyla selamlıyorum. Emekleri unutulmaz. Ona vefamızı her fırsatta hep birlikte her zaman göstereceğiz. Kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum.”

https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-ozgur-ozel-chpde-seninle-birlikte-anayasayi-hiclestirecek-bir-sbirligine-gidecek-goz-yok

 

Bu “güzellemeler”in sahibi çiçeği burnunda Genel Başkan Özgür Özel, ne diyeyim?!

 

CHP’yi sağa, neredeyse sağın da sağına kaydırdığını yadsıyacak mıyız?!

CHP’lileri CHP’den dışladığını, savurduğunu unutacak mıyız?!

CHP’de olmayan “teşkilat”ı, “vardı” diye kabul mu edeceğiz?!

 

Kemal Kılıçdaroğlu, “güzellemeler”de anlatıldığı gibi Genel Başkan idiyse, CHP’de “Değişim” neden ve neyin nesiydi?!

Kurultay kazanmak için miydi?!

Yani “siyasi kazanım” için miydi?!

 

Benim, şahsi siyasi kazanım hesapları içindekilerle işim, yol arkadaşlığım, düşündaşlığım olmaz!

 

Kılıçdaroğlu döneminde CHP’liler, CHP’li gibi düşünmekten, siyasa (politika) üretmekten, eylem yapmaktan koparıldı; salon, kürsü, stüdyo, mikrofon muhalefetine sıkıştırıldı; karşıt söylem ve eylem geliştiren CHP’den atıldı!

Parti Disiplin Kurulu, giyotin kuruluna dönüştü!

 

Böyle olduğu için, “Değişim”in öncülerinden Özgür Özel, CHP’yi “Baba evi” sözcükleriyle tanımlıyor, uzaklarda duranları, atılanları “baba evi”ne çağırıp duruyor!

Doğru da yapıyor.

Ama…

Bu doğruların karşıtını yapan Kemal Kılıçdaroğlu’na bu övgüler, alkışlamalar, alkışlatmalar, selam durmalar, önünde saygıyla eğilmeler vb ne oluyor?!

 

Tanrı aşkına ne oluyor?!

Bu yurdu kurtaran; demokratik, laik parlamenter sistemli “Cumhuriyet Devleti”ni kuran;  “çağdaş, köklü merkez partisi” CHP’yi yaşama geçiren; yazıldığı gibi okunan, okunduğu gibi yazılan Türkçe’yi halkına kazandırarak çok anlamlı ve yüklü iletiler veren; devrimleri içinde –bana göre- en büyük devrimi “Düşünce Devrimi”ni halkına ve halklara armağan eden vb dünya lideri Kemal Atatürk, kendinden sonraki Genel Başkanlar gibi düşünür, onlar gibi yapar mıydı?!

Kemal Atatürk’ün CHP’si, CHP’lileri bu mu, böyle mi olurdu?!

 

Bu pencereden bakıp “Özgür Özel”i yorumladığımda, umutlu olamıyorum!  Umutlanmamanın acısını çekiyorum!

Bunu, bu ilk günlerde söylemem, yazmam içimi yakıyor!

Ama yazmadan edemem!

En ağır yergilere karşın, yazmasam…

Atatürk’üme, O’nun felsefesine, devrim ve ilkelerine, CHP’me, CHP’li düşündaşlarıma, halkıma, halklara, halkımın ve halkların aydınlık yarınlarına yablış yapmış, ihanet etmiş olurum!

 

Genel Başkan Özgür Özel dünkü grup konuşmasında çokça “tekil” konuştu!

Örneğin:

“Bakanlarım… Grup Başkanvekillerim… Grubum… Milletvekillerim… İl Başkanlarım…”!

Bana, “Ben… Ben Kemal…” deyip duran “eski Genel Başkan” Kemal Kılıçdaroğlu’nu anımsattı!

Çizgi, felsefe, siyasi anlayış, CHP’lilik hepten “Kemal Kılıçdaroğlu”du!

 

Dikkatimi çekti:

Çiçeği burnundaki genç Genel Başkan Özel ne dünkü ne de önceki konuşmalarında “iki konuya değinmedi!

Bir:

Ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” yerine, “Demokratik, Laik Parlamenter Sistem” idi.

İkincisi:

7 Kasım 2023 Salı gecesi Kamutay Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan, “riskli” bahanesiyle rezerv alanı ilan edilerek, “tapu güvencesi”ni geçersiz kılan, “özel mülkiyet hakkı”nı hiçe sayan “Kentsel Dönüşüm Yasası” idi. https://www.bloomberght.com/kentsel-donusum-yasasi-tbmm-de-kabul-edildi-2341676  

(Bu konuda, Cumhuriyet Gazetesi’nden Prof. Dr. Emre Kongar’ın “Anayasa darbesi ve mülkiyet hakkı” https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/anayasa-darbesi-ve-mulkiyet-hakki-2140760 başlıklı yazısını linki tıklayarak, okumanızı isteyeceğim.)

 

Genel Başkan Özgür Özel’e önerilerim olacak.

Şöyle sıralayayım:

Genel Başkan Özel…

Değindiğim “iki konu”yu gündemine alsın, Türkiye gündemine taşısın…

NUTUK’u/SÖYLEV’i okusun, okutsun…

Dünya lideri Kemal Atatürk’ün düşünceleri ışığında kısa, orta ve uzun süreli/vadeli siyasa/politika üretecek, ayrıca partili üyelerin partiyi tanımada yararı, olumlu /etkisi olacak “Parti İçi Eğitim birimi” yapılanmasına gitsin.

 

Dikkate alır mı?

Gereğini yapar mı?

Göreceğiz.

 

Bilinsin ki…

Bütün bunlar ve her şey, Atatürk’ümün düşünceleri için, partim CHP’m için, CHP’li düşündaşlarım için, halkım için ve halklar için!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.