VATANDAŞ DAHA CHP’NİN 38’İNCİ OLAĞA KURULTAYI’NIN İKİNCİ GÜNÜNDE “UMUTLANSAM MI?” DİYE DÜŞÜNÜYORSA, SORUYORSA!..

  • 0
150 150 bakikarakol

Bir önceki (1 Kasım 2023 Çarşamba) “KILIÇDAROĞLU’NUN KENDİSİ DEMEYİMLİ, BİRİKİMLİ, İYİ BİR CHP’Lİ Mİ Kİ?!.” https://bakikarakol.com/kilicdaroglunun-kendisi-demeyimli-birikimli-iyi-bir-chpli-mi-ki/ başlıklı yazımı “Ve bu adam Perşembe, Cumadan sonra CHP 38’inci Olağan Kurultayı’nda aday gösterilecek, Genel Başkanlık için yarışacak!

Kazanırsa…” demiş, “8 Kasım 2023 Çarşamba günlü yazımda kararımı açıklayacağım, görüş ve düşüncelerimi, önerilerimi paylaşacağım…” tümcemle bitirmiştim.

Buradan sürdüreyim:

Ben ve eşim, 31 Mart 2024’teki yerel seçimlerde sandığa gidip CHP adaylarına değil, Türkiye İşçi Partisi (TİP) adaylarına oy verecektik.

Ben bu kadarla kalmayacak, “Demokratik Laik Parti (DLP) veya “Demokratik Laik Cumhuriyet Partisi (DLCP) diye yeni bir siyasi parti oluşumu için bayrak açacaktım.

Kemal Kılıçdaroğlu kazanamadı, böylesi bir düşünce ve eylem içine girmeye de gerek kalmadı.

31 Mart 2024’teki Yerel Seçimlerde gene partimiz CHP’nin Belediye Başkan adaylarına, Belediye Meclis Üyelerine oy vereceğiz.

Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay’ın, kimi -ayarlanmış, asker- delegelerin imzalarıyla “Genel Başkan adayı” gösterilir ve kazanırsa, CHP tabanında öz CHP’li Atatürkçüler, sandığa gitmek ama içleri yanarak, Kılıçdaroğlu’na, onun siyasi anlayışına, her çeşit kadrolarına okkalı ders vermek için, solda bir siyasi partiye –ağırlıklı TİP’e- verme kararlılığındaydı ve bu kararlılıklarını, illerindeki, ilçelerindeki CHP kadrolarına hissettirdiler.

Bu, “toplumsal tepki”ye dönüştü.

CHP teşkilatlarındaki kadrolar da, vurgulanan etkin, canlı “toplumsal tepki”yi gördüler, onların yanında yer aldılar; bununla yetinmediler, “Genel Merkezciler” karşısında konumlanan “Değişimci” kadrolara ilettiler.

Sonuç:

1366 delegede, 536’ya karşılık, 812’nin oyunu 2’inci turda alan “Değişimciler” 38’inci Olağan Kurultay’ın kazananı, 8’inci Genel Başkanlığı ise adayları “Özgür Özel” oldu.

(İlk turda, Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldılar; ancak salt çoğunluk “684” sağlanamadığı için 2’inci tura gidildi.)

Vurgulamak istediğim; “kazanmada”, Değişimcilerin ve de adayları Özgür Özel’in elbette ki katkıları var ama en büyük katkı, umutların sönmesine, hayallerin yıkılmasına tepki olarak, kocaman yumak olan “toplumsal muhalefet”e aittir!

Kimse, “toplumsal muhalefet”in bu etkinliğini, katkısını, başarısını kendine mal etmesin!

 

Değişimcilerin öncüleri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Özgür Özel’in siyasi geçmişlerine, siyasi felsefelerine, son olarak da 38’inci olağan Kurultay’ın ilk günü (4 Kasım 2023 Cumartesi), ikinci günü (5 Kasım 2023 Pazar) ve önceki gün, dün ettikleri sözlere bakarak, CHP’liliklerini, Atatürk Düşünceleri’ne yakınlıklarını/yatkınlıklarını sorgularım!

Şu aşamada ayrıntıya girmeyeceğim ama ikili hakkındaki düşüncelerimi içeren 27 Eylül 2023 Çarşamba günlü yazımın linkini https://bakikarakol.com/kurultayda-kemal-kilicdaroglu-veya-ozgur-ozel-kazanirsa-ve-karsin-buyukerseni/ veriyorum, tıklayıp okumanızı istiyorum.  

Ayrıca…

SZC (Sözcü) TV’nin saat 19.00’daki ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın 6 Kasım 2023 Pazartesi akşamki etiketi “umutlansam mı acaba”yı ve öyküsünü de çok kısa sizinle paylaşmak istiyorum:

İzleyicilerden biri Portakal’a ulaşıyor; yapılan CHP Kurultayın sonucuyla ile ilgili “umutlansam mı” sözünü ediyor.

Fatih Portakal bu sözü etiketliyor.

Kurultayın ikinci günü, duyarlı bir vatandaş “umutlansam mı” diye düşünüyor ve soruyorsa, bu, içeriği çok yüklü ciddi, önemli bir iletidir, söylemdir!

Kurultay’ın “Divan Başkanlığı” görevini yürüten İmamoğlu’nun ve çiçeği burnunda Genel Başkan Özel’in ettikleri sözler, beynime mıh gibi saplanan “umutlansam mı” sorusuna yanıt olarak bana “umutlanma” dedirtiyor!

 

Değişim!

Oldu.

Daha da olacak.

Ama “parti içi” ağırlıklı!..

Yanlış bu, eksik olan bu!

(Korkarım ki, siyasa/politika üretimi, parti dışı bir yapılanmayla gerçekleşecek; İmamoğlu aracılığıyla Özel’e iletilecek; Özel de, Parti Meclisi üyeleri ve İl Başkanları aracılığıyla topluma aktaracak. -İleride daha ayrıntılı yazacağım- Dilerim yanılırım.)

 

Ekrem İmamoğlu, Divan Başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada, “İnançlara saygılı laiklik” deyince, “İmamoğlu, laikliğin ne olduğunu bilmiyor mu?!” diye kendime sormadan edemedim.

Bu arada; belirtmeliyim ki, “Hatay Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili seçilmesine karşın hala cezaevinde tutuklu bulunan Av. Can Atalay’ın başına getirilenlerin benzeri, AKP ağırlıklı Cumhur İttifakı iktidarı tarafından, Ekrem İmamoğlu’nun da başına getirilebilir” kaygısını taşıyorum!

Böyle bir gelişme ne zaman olabilir?

Ya yeniden İBB Başkanlığına aday olduğunda ve seçildiğinde, ya CHP’nin başına geçtiğinde, ya da Cumhurbaşkanlığı’na adaylığı açıklandığında!

Umarım yanılırım.

 

CHP’nin Çiçeği burnundaki Genel Başkanı Özgür Özel’in, Kurultay açış konuşmasında “İş, Cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince, hepinizin malumu olan, masadan kalkmalar ve masaya yeniden dönmeler geldi. Fazla ayrıntılara girmek istemiyorum. Ancak şunu söyleyeyim, sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Bir daha ifade edeyim. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Yükümüz ağırdı. Üstelik hançerlerle beraber yükümüz ağırdı. Ama beni asıl üzen sırtımdaki yük değildi arkadaşlar. Sırtımdaki hançerlerdi. Seçim bitti. Kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişim söylemini dillendirenler, uzun süredir değişmeyenlerdi. Ama seçimden sonra ilk işim, onları değiştirmek oldu…” https://www.chp.org.tr/haberler/chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglunun-38-olagan-demokrasi-ve-birlik-kurultayinda-yaptigi-konusma-04-kasim-2023  sözlerini ederken bilee CHP’yi, CHP’lileri sırtlarından hançerleyen Kemal Kılıçdaroğlu’na bir diz güzellemeler https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/devir-teslim-olacak-mi-chp-genel-baskani-ozgur-ozelden-yeni-2137635 yapmasına; “Sayın İmamoğlu ile aramızda kardeşlik ilişkisi var, bu ilişki bizi iktidara taşıyacak” https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/son-dakika-imamoglundan-chpnin-yeni-lideri-ozele-ziyaret-2137952 demesini nasıl anlamak, yorumlamak gerek?!

 

Ya, siyasette şu “kardeşlik ilişkisi” ne denek?!

“Kardeşlik ilişkisi ile iktidara taşınma” diye bir olay, siyasi tarihlerde var mı?!

Olmayanı, Genel Başkan Özel neden söyler?!

Dünya lideri Kemal Atatürk’ten sonraki CHP Genel Başkanlarına övgüler dizen Özel’e önerim:

Söylev’i/Nutuk’u oku, teşkilata ve üyelere de okut, parti içi eğitime ağırlık ver ve Atatürk düşüncesini tabana yay!

 

Dikkate alır mı?

Sanmıyorum.

Ama partim CHP tabanına, özellikle gerçek/öz CHP’li ve Atatürk’e, Atatürk Düşüncesi’ne inanan, sahip çıkan duyarlı insanlarımıza güveniyorum!

Onların varlığından umutlanıyorum, geleceğe umutla bakıyorum!

 

Ne mutlu “Türk’üm” diyene!

Ne mutlu “CHP’liyim” diyene!..

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.