MİTİNGLER VE MİTİNGLERİN DİLİ!..

  • 0
150 150 bakikarakol

12 Eylül 1980 faşist askeri darbe ve AKP iktidarları döneminde işlevi hayli basitleştirilen Türk Dil Kurumu’nun 1970’li yıllardaki “Türkçe Sözlük”te, İngilizce sözcük MitingGösteri amacıyla veya bir olay üzerine dikkat çekmek için ve çoğu açık yerde yapılan toplantı” biçiminde tanımlanır.

 

Yazıya, mitingin ne olduğunun iyi anlaşılması için tanımla girdim.

 

Evet, tanım bu.

Ama…

Mitingin çeşitleri var.

Örneğin:

Derneklerin, sendikaların, siyasi partilerin, ulusal dayanışma, ulusal protesto, halkoylamaları (referandum) vb mitingleri…

Ve…

Her biri başka başkadır.

Her birinin dili de başka başkadır.

 

Miting organize edenler, yapacakları mitingin amacına göre hareket etmeyi, konuşmacıları ve konuşmacıların konuşmalarının içeriğini iyi belirlemeli, amaç ve içerik dışına çıkılmamasına özen/dikkat göstermeli.

Bu yapılmazsa miting, miting olmaktan çıkar, yarar yerine ciddi zarar verir.

 

Mitinglerde katılımın çok olması kadar, konuşmacıların etkili konuşmaları, kalabalığı heyecanlandırmaları, coşturmaları, pek tabidir ki kalabalığa bir şeyler vermeleri, -yani katılanların bilgilendirilmeleri, karar kılmalarının sağlanması ve pekiştirilmesi- gerekir.

 

Bir ulusal mitingde, siyasi parti mitingindeki sözler edilirse…

Veya…

Bir halkoylaması mitinginde, konuyla uzaktan, yakından bağlantısı olmayan konuşmalar en hararetli biçimde yapılsa da…

Hiçbir yararı olmaz!

Katılanlar sıkılırlar, çıkar giderler!

 

Uzatmayayım…

 

Siyasi muhalefet partilerin il il, ilçe ilçe, kasaba kasaba, hatta köy köy dolaşmaları, vatandaşları dinlemelerinden sonra mitingler yapmaları doğru, şık karar, uygulamadır.

 

İyi Parti’nin, meydanı hınca hınç dolu Denizli Mitingi’nin ardından, partim CHP’min de Mersin’de gerçekleştirdiği miting kalabalık yönünde muhteşemdi!

 

Millet İttifakı’nın ortaklarından CHP ve İyi Parti’nin mitin yapma kararı almalarının, uygulamalarının kaynağı, Cumhur İttifakı İktidarı’ndan hoşnutsuzlukları her geçen gün artan halktır!

 

Halk, CHP ve İyi Parti’den, sandığı getirmeleri isteminde bulundu, bulunuyor.  

 

Bunlar ve öteki ortakları da, halkın seçim istemini Cumhur İttifakı İktidarı’na çeşitli platformlarda iletmelerine karşın, Cumhur İttifakı İktidarı, “Seçim Haziran 2023’te” dedi durdu.

 

Geriye…

Cumhur İttifakı İktidarı’nı erken seçim kararı almaya zorlamak için, önüne sandığın gelmesi ısrarındaki halkın kararlığını göstermek, sesini duyurmak eylemi, yani Miting yapmak kalıyordu.

 

Böylece…

Bundan sonraki mitinglerin işlevi, içeriği ete kemiğe büründü.

 

Mitingler de…

“Sandık da sandık” deyip bekleyişine geçen halkın istemini duymazdan, görmezden gelen Cumhur İttifakı İktidarı’nı “Erken seçim kararı almaya zorlamak” için yapılacaktı.

 

Bu amaçtaki mitinglerin konuşmacıları da, öyle bir konuşmalılar ki, yüz binler coşmalıydı, atacakları sloganlarla yeri göğü, canlı tv yayınlarıyla ülkeyi ve dünyayı inletmeliler!

Ki…

Cumhur İttifakı ortağı siyasi partiler ve onların iktidarları “Erken Seçim Kararı Almak”tan başka seçenek kalmadığını kabullensinler.

 

Partim CHP’min başındaki “adı lazım değil”, 4 Aralık 2021 Cumartesi gün Mersin’ndeki “Milletin Sesi Mitingi”nde, yüz binlere coşku, heyecan veremedi!

Çünkü…

Parti grubunda konuşur gibi konuştu!

 

İktidarı erken seçim kararı almaya zorlayacak mitingde, parti grubu konuşması yaparsan, meydanı dolduran insanlar sıkılırlar, erkenden de çeker giderler!

 

Ne yazık ki Mersin mitinginde aynısı oldu!

 

Aynısının bundan sonrakilerde olmaması için, amacı, işlevi, içeriği netleşen mitinglerin havasında, dilinde uzatmadan kısa, özsözler etmek…

Bu konularda bilgi sahibi bilgelerden brifing almak…

Kitleye, oyunun anlamını, gücünü çok iyi anlatmak…

G e r e k i r !

 

Ve bir de…

Millet İttifakı’ndaki siyasi partiler, bir birlerine güç gösterisi yapmak uğruna ayrı ayrı mitingler yapmak yerine, amacı aynı olan mitingleri ortak yapmalılar.

 

Yapmazlarsa…

Bilsinler ki…

Cumhur İttifakı’na, Cumhur İttifakı İktidarı’na ve ucube “Partili Cumhur Başkanlığı Hükümet Sistemi”ne yardım ve yataklık yapmış, halka da –sözcükle tanımlanamayacak boyutta- zarar vermiş olurlar!

 

V e r m e s i n l e r ! . .

  • 0

Yorum Yaz

Email adresiniz paylaşılmayacak.